Britskí vedci objavili revolučný spôsob, ako nadnášať miniatúrne predmety. Nový objav môže nevídaným smerom posunúť vpred mikrotechnológiu. Fyzici uviedli, že vedia vytvoriť "neuveriteľné efekty vznášania", ovládaním takzvanej Casimirovej sily, ktorá za bežných okolností navzájom priťahuje predmety kvantovou silou.
Revolučný objav môže nájsť uplatnenie v zdokonalených spotrebičoch - od airbagov až po počítačové čipy, uviedol profesor Ulf Leonhardt a Thomas Philbin zo škótksej Saint Andrews University. Casimirovu silu, ktorú objavili v roku 1948 a po prvý raz zmerali v roku 1997, využíva aj jašter gekón obrovský na prilepenie k povrchu iba jedných prstom na nohe. Britskí vedci tvrdia, že vedia zvrátiť princíp Casimirovej sily tak, že predmet je vo vákuu odpudzovaný od ďalšieho predmetu a nie priťahovaný. "Casimirova sila je primárna príčina trenia v nanosvete, najmä v niektorých mikroelektromechanických systémoch," uviedol Leonhardt, ktorý píše na túto tému štúdiu do augustového čísla New Journal of Physics. "Mikro- alebo nanoprístroje môžu fungovať ľahšie a s menším, alebo žiadnym trením, ak vieme ovládať túto silu," dodáva. "Aby sme obmedzili trenie v nanosvete, môžeme modifikovať lepkavosť na odpudivosť. Namiesto toho, aby sa súčasti k sebe prilepili, tak sa vznášajú," dodáva.
Leonhardt zdôraznil, že je to v súčasnosti reálne len s mikropredmetmi. Avšak podčiarkol, že hoci principiálne by jedného dňa mohli takto levitovať aj ľudia, ten deň je v nedohľadne. "So súčasnou technológiou je to reálne iba s mikropredmetmi, pretože táto kvantová sila je malá a funguje len na malé vzdialenosti," hovorí. "Zatiaľ spadá levitácia ľudí ešte stále do sféry rozprávok a paranoromálnych javov," dodáva.
StoryEditor