Slovenskému rozhlasu (SRo) hrozí od budúceho roka obmedzenie príjmu národnostného vysielania cez strednovlnné pozemné vysielače. Dôvodom je 189-miliónový dlh voči spoločnosti TBDS, nástupcu Rádiokomunikácií za prevádzkovanie vysielačov pre stredné vlny a veľmi krátke vlny (VKV). Z tejto sumy je 28 miliónov korún strata za prvý polrok 2007 za stredné vlny. SRo na ne nedostal požadovanú dotáciu od štátu. Ako počas dnešného rokovania Rozhlasovej rady povedal pre médiá programový riaditeľ SRo Ľuboš Machaj, podľa zákona o SRo má stredné vlny platiť štát. Ministerstvo kultúry navrhuje platiť ich z koncesionárskych poplatkov. "My tvrdíme, že zákon nám to neumožňuje," zdôraznil.
"Dlh bol spôsobený schváleným rozpočtom na rok 2006, ktorý počítal so stratou, kde boli zarátané aj dlžoby voči vtedajším Rádiokomunikáciám," uviedol Machaj s tým, že túto dlžobu naplánoval ešte bývalý manažment SRo. Rozhlas v súčasnosti uhrádza a spláca všetky svoje záväzky, nevyrovnaný dlh má jedine voči TBDS. Vedenie SRo začalo rokovania s TBDS pred niekoľkými týždňami a svoju predstavu o splatení dlhu má spoločnosti predložiť do 24. augusta. Ako na dnešnom rokovaní Rozhlasovej rady uviedol Machaj, rozhlas navrhne TBDS splátkový kalendár na päť rokov. Situáciu by mohlo zmeniť rozhodnutie vlády poskytnúť na tento účel rozhlasu transfer zo štátneho rozpočtu. Vedenie SRo informovalo o situácii listom ministerstvo kultúry. "Ministerstvo upozorňujeme, že ak nebude vyrovnaná strata za rok 2006, budeme prinútení urobiť programové reštrikcie," uviedol Machaj. Očakáva, že ministerstvo zaujme definitívne stanovisko k vyrovnaniu straty SRo za stredné vlny a straty za rok 2006 do konca septembra.
Ak by SRo dostal transfer od štátu, nemusel by robiť programové reštrikcie a ďalšie úsporné opatrenia na zabezpečenie splácania dlhu. Spoločnosť TBDS totiž podľa Machaja vedeniu SRo oznámila, že ak nezačne riešiť splácanie dlhu, bude nútená pristúpiť k iným formám vymáhania pohľadávok, "vrátane obmedzenia poskytovaných služieb, zníženia výkonu vysielačov, respektíve ich vypnutia". To by v praxi znamenalo slabší príjem alebo nedostupnosť signálu v niektorých lokalitách Slovenska. "Súčasné znenie zákona hovorí o tom, že Slovenský rozhlas nevysiela terestricky, ale vysiela šesť programových služieb na najmenej troch celoplošných vysielacích okruhoch. Nie je definované akým spôsobom." Ak by v krajnom prípade TBDS vysielače vypli, SRo neporuší zákon, lebo bude vysielať cez satelit, upozornil Machaj.
Ak sa SRo nepodarí získať peniaze na vysielanie na stredných vlnách, zmení sa od začiatku budúceho roka programová štruktúra. Vysielanie národnostného okruhu Rádia Patria sa presunie pod VKV vysielanie regionálneho Rádia Regina. V takomto prípade by sa programová služba Patrie zachovala v komplexnejšej forme na satelitnom vysielaní, ktoré sa šíri aj cez káblové rozvody. Tento krok by však potreboval veľmi výraznú informačnú kampaň, upozornil Machaj. Ak sa SRo nedohodne so štátom a spoločnosťou TBDS, je možné, že bude musieť obmedziť aj vysielanie na VKV zo štyroch sietí na tri a jednu šíriť cez satelit. "Chceme zachovať programovú službu, ale nebudeme ju šíriť podľa všetkého terestricky," dodal Machaj a upozornil, že ide o najhorší variant a definitívne rozhodnutia závisia od výsledkov rokovaní. Očakáva ich koncom septembra.
Generálna riaditeľka SRo Miloslava Zemková v máji Rozhlasovú radu informovala, že k 30. aprílu vypovedali zmluvu s Rádiokomunikáciami na šírenie stredných vĺn (pásmo AM). Dôvodom bolo, že sa s MK SR nedohodli na transfere zo štátneho rozpočtu na šírenie vysielania v pásme stredných vĺn. Výpovedné lehoty na vysielače stredných vĺn vypršia koncom decembra.
StoryEditor