StoryEditor

Dnes sa začína 42. ročník filmového festivalu Karlovy Vary

29.06.2007, 14:18
Autor:
SITASITA

Dnes sa otvárajú brány 42. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Karlovy Vary, ktorý potrvá do 7. júla a navštívi ho plejáda svetoznámych hercov a filmárov. Krištáľový glóbus za mimoriadny umelecký prínos svetovému filmu získa v Karlových Varoch herec, režisér a producent Danny DeVito. Cenu si tento 62-ročný Američan prevezme počas záverečného ceremoniálu. Spolu s režisérom Jakeom Paltrowom uvedie DeVito na festivale komédiu The Good Night. Na plátne aj na červenom koberci sa predstaví oscarová herečka Renée Zellweger, ktorá uvedie v distribučnej predpremiére životopisnú snímku Chrisa Noonana Miss Potter (2006). Zellweger stvárnila vo filme autorku obľúbených kníh pre deti Beatrix Potter, ktorá sa v období viktoriánskej éry stala najpredávanejšou spisovateľkou.
Festival otvorí komédia Delirious režiséra, scenáristu a kameramana Toma DiCilla. Snímka získala na minuloročnom festivale v španielskom San Sebastián ceny za réžiu a scenár. Kultový režisér a producent Gaunerov (1992) od Quentina Tarantina Monte Hellman uvedie existenciálnu road movie Two-Lane Blacktop (1971) z retrospektívnej sekcie venovanej Novému Hollywoodu. Severnú Ameriku bude prezentovať aj kanadská herečka Ellen Page. Na MFF Karlovy Vary osobne predstaví film svojho krajana Brucea McDonalda The Tracey Fragments (2007) zo sekcie Iný pohľad. Spomedzi hostí bude dôležité miesto zastávať aj trojica amerických režisérov George Hickenlooper, Hal Hartley a Eli Roth. Hickenlooper uvedie svoju novú biografickú snímku o intenzívnom živote blízkej priateľky kráľa popartu Andyho Warhola Factory Girl (2006), Hartley predstaví divákom v českej premiére film Fay Grim (2006) a Roth uvedie pokračovanie svojho úspešného hororu Hostel II (2007).
O najlepšom filme na MFF Karlovy Vary bude rozhodovať sedemčlenná medzinárodná Hlavná porota na čele so šéfredaktorom časopisu Variety Petrom Bartom. Spolu s ním budú hodnotiť snímky vyrobené od začiatku roka 2006 producent a distribútor Karl Baumgartner, francúzsko-švajčiarsky herec Jean-Luc Bideau, indická herečka Nandita Das, taliansky režisér Daniele Gaglianone, kanadská herečka arménskeho pôvodu Arsinée Khanjian a český režisér David Ondříček. V medzinárodnej porote dokumentárnych filmov, ktorej predsedom je riaditeľ festivalu dokumentárnych filmov v Solúne Dimitri Eipides, bude o víťaznom filme rozhodovať aj slovenský dokumentarista Marko Škop, ktorý si vlani z Karlových Varov odniesol Cenu divákov a zvláštne uznanie poroty. Hlasovať bude aj dokumentaristka Anna Buccheti, thajská filmová kritička Anchalee Chaiworaporn a riaditeľ filmového festivalu v Seville Manuel Grosso Galván. Do hlavnej súťažnej sekcie sa tento rok dostalo 14 filmov, a to Dolina v réžii Zoltána Kamondiho (Maďarsko, Rumunsko, 2007), The Good Night Jaka Paltrowa (USA, Veľká Británia, 2007), Karger Elke Hauck (Nemecko, 2007), Cuando ella saltó Sabriny Farji (Argentína, 2007), Kunsten a tenke negativt Barda Breiena (Nórsko, 2006), Plac Zbawiciela od dvojice Joanna Kos-Krauze a Krzysztof Krauze (Poľsko, 2006) a Pudor od Davida a Tristána Ulloaovcov (Španielsko, 2007). O prvenstvo budú bojovať aj snímky Podo-namulul be-a-ra Mina Boung-huna (Kórejská republika, 2006), Prostyje vešči Alexeja Popogrebskijho (Rusko, 2006), Dialogue avec mon jardinier Jeana Beckera (Francúzsko, 2007), Saturno contro Ferzana Ozpeteka (Taliansko, Francúzsko, Turecko, 2007), Mýrin Baltasara Kormákura (Island, Nemecko, 2006) a Lucky Miles Michaela Jamesa Rowlanda (Austrália, 2007). Českú republiku bude zastupovať len Svěrákov film Vratné láhve.
Okrem hlavnej súťažnej sekcie a súťaže dokumentárnych filmov ocenia aj najlepšiu snímku zo sekcie Na východ od Západu. Súťažiť v nej bude 15 snímok, medzi ktorými je aj dráma slovenského režiséra Patrika Lančariča Rozhovor s nepriateľom. Ako poctu majstrovi českého animovaného filmu Břetislavovi Pojarovi uvedú 15 animovaných filmov, medzi ktorými nebude chýbať obľúbená rozprávka v hlavnej úlohe s dvoma nezabudnuteľnými medvedíkmi K princeznám se nečuchá (1966) či v roku 1973 v Cannes Zlatou palmou ocenený film Balablok (1972). V sekcii České filmy 2006 - 2007 uvedú 12 najnovších snímok českých filmárov ako Grandhotel, Obsluhoval som anglického kráľa či Bestiář. V rámci sprievodného programu si budú môcť návštevníci pozrieť výstavu poľských filmových plagátov a výstavu fotografií Jana Šibíka Ženy z Kiberky. Divadlo Husa na provázku odohrá počas festivalu výber zo svojho repertoáru. Festivalovú atmosféru príde podporiť aj Lucie Bílá, ktorá vystúpi 3. júla na Mlynskej kolonáde.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
01. október 2023 05:16