StoryEditor

Úrady práce evidujú príliš veľa absolventov SOU

04.08.2007, 10:55
Autor:
SITASITA

Zo stredných odborných učilíšť vychádza príliš veľa absolventov, ktorí sa nedokážu uplatniť na trhu. Upozorňuje vo svojej správe, ktorú zverejnilo Ministerstvo školstva SR na webovej stránke, Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD). Stredné odborné učilištia "stratili po páde komunizmu kontakt s podnikmi", píše OECD. Odporúča nám preto viac zapojiť zamestnávateľov do vzdelávania na učilištiach. Ministerstvo školstva chce motivovať zamestnávateľov a ich zväzy, aby sa väčšmi podieľali na odbornom vzdelávaní. Konkrétne motivačné opatrenia ešte nie sú známe.

OECD pozitívne vníma, že učilištia sa zlučujú so strednými odbornými školami (SOŠ) a fungujú ako združené stredné školy. Oceňuje najmä spájanie v rámci škôl, ktoré sa venujú automobilovému priemyslu. Rezort ďalej plánuje zadefinovať štandard, ktorý majú poskytovať všetky odborné školy určitého typu. Zvyšok vyučovania by si určovali samotné školy. Vyplýva to z koncepcie dvojúrovňového modelu vzdelávacích programov v oblasti odborného vzdelávania. Štátne orgány stanovia tzv. štátne kurikulum. Pôjde o štátny vzdelávací program, ktorý budú musieť školy akceptovať. Na osvojenie tohto základného učiva budú potrebovať minimálne 60 % vyučovania. Ako naložia so zvyšnou časťou, bude v ich kompetencii, pretože si budú vytvárať vlastné školské vzdelávacie programy.

Organizácia navrhuje, aby Slovensko podporovalo i zlučovanie stredných odborných škôl s gymnáziami, pretože všeobecnovzdelávacie predmety by mohli vyučovať spoločne.

Vysoké školy by mali podľa OECD vytvárať krátke (dvoj- až trojročné) profesijne orientované programy, aby sa zvýšilo percento absolventov SOŠ s maturitným vysvedčením, ktorí ukončia vysokú školu.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
24. november 2024 08:59