Za pár mesiacov klesla cena pšenice o 40 percent či ropy o 22 percent. Dôvodom poklesu je nižší dopyt vyvolaný ekonomickým spomalením svetovej ekonomiky. Komoditám do karát nehrá ani posilňujúci sa dolár. Ten ich zdražuje pre investorov mimo USA.
Investori začali komodity nakupovať na prelome rokov, keď sa finančná kríza začala prejavovať na prudkom poklese akciových trhov. Vysoký záujem o nové nástroje investovania a slabnúci dolár vyhnali ceny mnohých tovarov na historické rekordy. "Korekcia nadol prišla zákonite, keď si investori vyberali tučné zisky,“ hodnotí maklérka spoločnosti Fio Jana Havelková.
Spomalenie ekonomického rastu prinieslo v súčasnosti nižší dopyt, a tým aj vyššie zásoby niektorých komodít. To zákonite tlačí na pokles ich cien. "Svetové zásoby medi a zinku sa pohybujú na niekoľkomesačných maximách a zásoby niklu vzrástli v poslednom roku trojnásobne,“ pripomína analytik spoločnosti X-Trade Brokers Kamil Boroš.
| Prečítajte si aj: |
| Komoditná bublina praská Prudký rast tovarov na komoditných burzách sa uprostred leta zastavil. Množstvo komodít sa vydalo na opačnú cestu z kopca, na ktorý takmer dva roky neustále stúpali. Zlato, ryža, pšenica či ropa výrazne klesli od svojich tohtoročných rekordov. Dôvodom poklesu je nižší dopyt v dôsledku pomalšieho ekonomického rastu. Komoditám do karát nehrá ani posilňujúci sa dolár. Podľa analytikov by pokles cien mohol pokračovať. Celý článok >> |
