StoryEditor

V boji o bezvízový styk nám pomáha plnenie schengenských krité

11.09.2007, 17:28
Autor:
SITASITA

Plnenie kritérií na vstup do schengenského priestoru, najmä plánované zavedenie pasov s biometrickými údajmi, nám veľmi pomáha pri plnení kritérií, ktoré predpisuje zákon o prechode na bezvízový styk so Spojenými štátmi americkými. Tento názor prezentovali zástupcovia Ministerstva pre vnútornú bezpečnosť USA, ktorí dnes rokovali na Ministerstve zahraničných vecí (MZV) SR. Ich stanovisko tlmočil médiám na tlačovej besede veľvyslanec USA v SR Rodolphe Vallee a štátna tajomníčka MZV Diana Štrofová.
Zástupcovia ministerstva pre vnútornú bezpečnosť prišli na Slovensko mesiac po tom, ako americký prezident George Bush ratifikoval bezpečnostný zákon, ktorého súčasťou je pasáž o podmienkach na zavedenie bezvízového styku v nových členských krajinách Európskej únie, vrátane Slovenska. Bezvízový zákon sa sústreďuje na bezpečnostné kritériá a nekladie primárny dôraz na počet zamietnutých žiadostí o víza do USA ako v minulosti. Ako informoval Vallee, Slovensko bude musieť splniť sedem základných bezpečnostných kritérií, ktoré budú však povinné aj pre tie členské krajiny EÚ, ktoré bezvízový styk s USA už majú. Vallee potvrdil, že ministerka zahraničných vecí USA Condoleezza Riceová navrhla, aby v novej vlne krajín, ktoré nabehnú s USA na tento režim, bolo prvé prijaté Grécko. Hoci nepatrí medzi nových členov EÚ, grécki turisti musia mať na vstup do USA vízum. Vallee dodal, že Grécko už dlhší čas pracuje na predpísaných bezpečnostných kritériách a počet zamietnutých žiadostí o víza sa u neho pohybuje pod tromi percentami. Slovensko malo pred štyrmi rokmi vyše 30 percent zamietnutých žiadostí, k 7. septembru 2007 ich bolo už len 12 percent. Bezvízový zákon hovorí o desiatich percentách. Je to položka, ktorú si proti Bushovej vôli presadili americkí senátori.
Sedem bezpečnostných kritérií, ktoré budeme musieť plniť, aby sme sa kvalifikovali na bezvízový styk s USA, zahŕňa nabehnutie na ITA systém, ktorý používajú v Austrálii. Slovenské úrady dajú americkým informáciu prostredníctvom internetu o tom, kto a kedy sa chystá vycestovať do USA a čo v tejto súvislosti podniká. Slovensko sa ďalej musí s USA dohodnúť na výmene informácií o pasažieroch, najmä ak sa týkajú teroristickej činnosti a trestných aktivít. Slovenské úrady budú musieť informovať Američanov o ukradnutých a stratených pasoch. Slovensko a USA musia uzatvoriť dohodu o repatriácii slovenských občanov, ktorých chcú USA vyhostiť z legitímnych dôvodov. Vallee pripomenul, že USA nebudú robiť Slovensku problémy v súvislosti s možnou požiadavkou na repatriáciu ľudí, ktorí majú síce slovenský pôvod, nie však slovenské občianstvo a v USA spáchali trestný čin, za ktorý ich budú chcieť Američania z krajiny vyhostiť. Na túto alternatívu nie je SR právne pripravená.
Piatou podmienkou je priebežné vyhodnocovanie kvality bezpečnostných parametrov cestovných pasov. Šiestou je zabezpečenie bezpečnosti pri priamych letoch z európskych miest do USA, čo sa v súčasnosti Slovenska netýka. Napokon, Slovensko a USA sa musia dohodnúť na tom, za akých podmienok budú na palubách lietadiel fungovať ozbrojení príslušníci polície.
Štrofová nešpecifikovala, kedy približne sa slovenskí turisti dočkajú bezvízového styku s USA. Bude to závisieť aj od toho, ako rýchlo sa Američanom podarí splniť tie podmienky, ktoré z bezvízového zákona vyplývajú pre nich. Spojené štáty budú musieť predovšetkým zaviesť také technické opatrenia, aby boli schopní skontrolovať s 97-percentnou presnosťou počet ľudí, ktorí opustia USA. Podľa Valleeho to môže trvať deväť mesiacov až jeden rok.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
22. november 2024 10:22