Hlavnými témami rokovania ministrov budú aplikácia Schengenského informačného systému SISone4all, súčasný stav pripravenosti nových členských štátov na vstup do schengenského priestoru a spolupráca krajín na ochrane a bezpečnosti vnútorných hraníc EÚ po januári 2008. Podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák bude hostiť rezortných kolegov z Rakúska, Nemecka, Talianska, Portugalska, Švajčiarska, Českej republiky, Maďarskej republiky, Poľska, Litvy, Lotyšska, Estónska, Malty a Slovinska. Okrem nich boli na stretnutie pozvaní aj zástupcovia Európskej komisie a Sekretariátu Rady EÚ. O ministerskom rokovaní agentúru SITA informovali pracovníci Komunikačného odboru MV SR.
Európska komisia v júli zverejnila správu, v ktorej hodnotí súčasný stav pripravenosti SR pre vstup do schengenského priestoru. Podľa správy hraničný dozor a kontrola v SR sú v súčasnosti organizované a vykonávané podľa všetkých požiadaviek Kódexu schengenských hraníc. Slovensko by tak mohlo k Schengenskej zmluve pristúpiť pravdepodobne 1. januára 2008, keď by sa mali zrušiť kontroly na vnútorných hraniciach s Rakúskom, Českou republikou, Maďarskom a Poľskom. Zo starých členských krajín predovšetkým Rakúsko prízvukuje dôležitosť splnenia všetkých požiadaviek na vstup do schengenu. Po zverejnení hodnotiacej správy rakúsky minister vnútra Günther Platter vyhlásil, že Slovensko síce nedostatky odstránilo, ale nemá zmysel podľa neho už teraz vystavovať vstupenky do schengenu. Potom by sme nepotrebovali hodnotiacu komisiu, uviedol.
Podľa júlového hodnotenia pozemných hraníc je vybavenie jednotlivých útvarov hraničnej kontroly na Slovensku nielen dostačujúce, ale aj moderné, mobilné, výkonné a v niektorých prvkoch je majstrovským dielom. "Používanie detekčného systému od slovenského výrobcu môže byť hodnotené ako príklad najlepšej praxe," konštatovala komisia v správe. Slovensko podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka nielen dobehlo ostatné krajiny, ale v niektorých prípadoch sa stalo aj príkladom, ktorý sa v Bruseli označuje ako najlepšia prax Katalógu schengenských hraníc.