Niektorí z nich nehlasovali alebo sa zdržali hlasovania aj v prvom čítaní. "Nebudem zaň hlasovať z osobných dôvodov. Nesúhlasím s tým. Vidím politiku Slovenska v inom kontexte," uviedol dnes pre agentúru SITA podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni. Za Hlinkov zákon nechce hlasovať ani jeho stranícky kolega Ján Kovarčík, ktorý to agentúre SITA potvrdil.
Hlasovať za zákon asi nebudú viacerí poslanci Smeru-SD. Viacerí sa zdržali hlasovania aj v prvom čítaní. Ide napríklad o Borisa Zalu a Ľubomíra Petráka.
Poslanecký klub SDKÚ-DS dal pri tomto zákone svojim poslancom voľnú ruku. Za nebude napríklad hlasovať podpredseda strany Pavol Kubovič. "Osoba Andreja Hlinku nie je jednoznačne pozitívna. V súvislosti s jeho osobou sú niektoré nedoriešené veci," uviedol Kubovič pre SITA. Okrem neho za tento zákon nehlasovali napríklad Iveta Radičová či Alexander Slafkovský.
Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj je prekvapený, že na začiatku 21. storočia pravdepodobne u niektorých poslancov môže rozhodovať ich konfesionálna príslušnosť. Narážal na to, že väčšina z poslancov, ktorí nechcú podporiť zákon o Hlinkovi, sú evanjelici. "Návrh zákona o Hlinkovi práve vyrovnáva mnohoročnú konfesionálnu dualitu," uviedol Rafaj. Pripomenul, že osoba Milana Rastislava Štefánika, ktorý bol evanjelik a pôsobil pred rokom 1918 v zahraničnom odboji, bude vyvážená katolíkom Andrejom Hlinkom, ktorý pôsobil najmä na Slovensku a jeho činnosť vyvrcholila po roku 1918.
Rafaj verí, že najmä koaliční poslanci komplexne zohľadnia problematiku zásluhového zákona a zoberú do úvahy aj odporúčanie Koaličnej rady, kde zákon o Hlinkovi prešiel s jednoznačnou podporou všetkých troch koaličných lídrov. "Nepoznám žiadnu ideálnu osobu, ale keby si slovenskí politici zobrali príklad z Hlinkovho hesla "Všetko pre národ, pre seba nič", tak by sa naša politická scéna mohla posunúť dopredu," dodal Rafaj.