StoryEditor

Lipšic plánuje odpočúvať po novom

21.11.2011, 23:00
Správcom systému odpočúvania je v súčasnosti Slovenská informačná služba. No jeho použitie pre Vojenské spravodajstvo technicky zabezpečuje polícia.

„Polícia vykonáva odpočúvanie po technickej stránke pre všetky bezpečnostné zložky, s výnimkou SIS. Povolenie na odpočúvanie si vybavujú tieto zložky na súdoch samy,“ povedal pre HN hovorca ministerstva vnútra Gábor Grendel. Minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) mal pôvodne v zámere odpočúvací systém len zmodernizovať. Jeho plány však skrížila premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS). Tá sa vyjadrila, že nemá zmysel modernizovať trinásťročné zariadenie. „V koalícii prevládol názor, že bude efektívnejšie investovať peniaze do úplne nového systému,“ konštatoval Grendel.

Nový systém
Lipšic preto plánuje kúpiť úplne nový systém. „Oslovili sme svetových výrobcov. Minister vnútra zriadil na výber systému komisiu, v ktorej má zastúpenie tak koalícia, ako aj opozícia,“ povedal hovorca. Kedy konkrétne by sa mal nový systém kupovať, konkretizovať nevedel. „Táto otázka je stále otvorená.“ Proces nákupu rezort koordinuje s predsedníčkou vlády aj s SIS. V rámci nového systému by mali polícia a SIS používať na odpočúvanie dva osobitné systémy. „Bude však možná ich vzájomná kontrola,“ zdôraznil Grendel. Prostriedky na odpočúvanie môžu zo zákona používať Policajný zbor, Slovenská informačná služba, Vojenské spravodajstvo, Železničná polícia, Zbor väzenskej a justičnej stráže a Colná správa. Odpočúvať môžu len na základe súhlasu zákonného sudcu a na nevyhnutný čas. Keďže ide o utajovanú skutočnosť, súhlas s odpočúvaním dávajú predsedovia a podpredsedovia krajských súdov. Kontrolovať odpočúvania má v právomoci parlamentný branno-bezpečnostný výbor.
Milan Janásik

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
06. jún 2023 10:48