StoryEditor

Štát postupne zatvára hranicu pred utečencami

29.06.2004, 00:00
Do roku 2007 by sa Slovensko malo stať súčasťou schengenského priestoru - jednotného hraničného systému v rámci EÚ. Ako informoval minister vnútra SR Vladimír Palko, podmienkou je posilnenie ochrany hranice s Ukrajinou, ktorá sa stane východnou hranicou systému.

Na tieto účely môže SR vyčerpať 44 mil. eur (1,8 mld. Sk) zo Schengenského prechodného fondu.

Výberové konanie
V rámci týchto úloh bude vypísaných celkovo 10 tendrov. Osem z nich sa týka zakúpenia výstroja na prácu v náročnom teréne, jeden má nájsť dodávateľa na rekonštrukciu budov. Za najvýznamnejší však minister označil projekt technickej a fyzickej ochrany štátnej hranice. Jeho úlohou bude mapovať pohyb na hraniciach, pričom centrálny riadiaci štáb (CRŠ) so sídlom v Sobranciach bude mať prehľad o pohybe každej hliadky a prekročení hranice ilegálnymi migrantmi. Ako Palko informoval, pôjde o medzinárodný tender, pričom jeho účastníci majú predložiť predstavu systému. Jeho súčasťou má byť aj zabezpečenie pred únikom informácií. Podľa hovorcu MV SR Borisa Ažaltoviča bude samotná realizácia predmetom ďalšieho výberového konania.

Záujemcovia
Spoločnosť Hewlett-Packard (HP) bude zvažovať svoju účasť v tendri. Uviedla to hovorkyňa spoločnosti Danica Balážová, podľa ktorej sa HP ešte len začala oboznamovať so zadaním, ktoré dostala od ministerstva vnútra. Podľa PR manažérky spoločnosti Oracle Marty Kašparkovej bude tender orientovaný skôr na spoločnosti, ktoré robia systémovú integráciu. Oracle Slovensko by sa na riešení projektu podieľal len ako subdodávateľ. Ako povedal riaditeľ spoločnosti Ditec Ivan Sůra, o možnosti zúčastniť sa na tendri bude Ditec uvažovať. "V prvom rade musíme analyzovať, aké to budú tendre," povedal s tým, že Ditec sa na súťaži pravdepodobne zúčastní priamo alebo v rámci medzinárodného konzorcia. Záujem o účasť v tendri zvažuje aj spoločnosť Siemens. Ako informovala hovorkyňa spoločnosti Tatiana Maková, definitívne rozhodnutie o podobe zapojenia bude známe až po preštudovaní zadania a podmienok tendra.

Tlak migrantov
Vlani zadržali na slovensko-ukrajinskej hranici 5 483 ilegálnych migrantov, teda asi 15 denne. Ako uviedol Palko, spolupráca s Ukrajinou je problematická. Nevyhnutné je zlepšenie readmisnej dohody, ktorá umožňuje vracanie ilegálnych migrantov, a to tak, aby Ukrajina ratifikovala ženevský azylový systém. Po tomto kroku bude možné Ukrajinu považovať za "bezpečnú krajinu" a pri vracaní migrantov používať tzv. skrátené konanie.

Vypísané tendre:
- projekt technickej a fyzickej ochrany hranice
- rekonštrukcia a výstavba budov oddelení hraničnej kontroly
- dodávky obuvi a odevov pre hraničnú políciu - celkovo 8 tendrov

Peniaze na hranicu:
- využili sme 236 mil. Sk zo štátneho rozpočtu
- z fondu Phare to bolo 13 mil. Sk
- zo Schengenského podporného fondu môžeme čerpať 44 mil. eur

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
26. december 2025 16:29