StoryEditor

Interrupčný zákon sa stal rozbuškou vládnej koalície

Poslanci NR SR včera podporili novelu zákona o umelom prerušení tehotenstva. Za prijatie tohto zákona hlasovalo 70 zo 132 prítomných členov zákonodarného zboru - zástupcov poslaneckého klubu ANO, strany Smer, KSS a ĽS-HZDS, z poslaneckého klubu SDKÚ návrh podporila Eva Rusnáková. Proti bolo 32 poslancov za KDH a SDKÚ, ale aj Ľudmila Mušková, Milan Rehák a Tibor Mikuš z HZDS. Hlasovania sa zdržalo 7 poslancov za SDKÚ, 3 z SMK a Anton Danko (nez.). Nehlasovalo 19 poslancov - zväčša členov SMK a SDKÚ, viacerí nezávislí poslanci boli neprítomní. Tesne pred hlasovaním zamietli poslanci dva návrhy na ukončenie rozpravy o tomto bode, prípadne jej prerušenie do rozhodnutie Ústavného súdu SR o podaní skupiny poslancov, ktorí namietali nesúlad niektorých ustanovení súčasne platného zákona a vyhlášky k nemu s Ústavou SR.
KDH - v koalícii je kríza
Na Slovensku je vládna kríza. Uviedol to po hlasovaní Hrušovský. Podľa neho ANO flagrantným spôsobom porušila koaličnú zmluvu. "Pavol Rusko z nej urobil zdrap papiera," konštatoval predseda KDH, podľa Vladimíra Palka Rusko "koalíciu zradil". Predseda ANO Pavol Rusko vyjadril s výsledkom hlasovania spokojnosť. Ako uviedol, otázka interrupcií je vecou svedomia a ANO nikdy nebude súhlasiť, aby sa zákazmi a príkazmi riešil taký vážny problém ako sú interrupcie. "Nehlasovali sme o zákone o interrupciách, hlasovali sme o zvýšení napätia v koalícii alebo o jeho potlačení," uviedla podpredsedníčka SDKÚ Zuzana Martináková. Podľa nej NR SR včera prijala zákon, ktorý z hľadiska svojho obsahu nič nemení, a preto ani )nebol v tejto chvíli potrebný".
Prezident novelu posúdi
Schválenie novely zákona o umelom prerušení tehotenstva prezident Rudolf Schuster nechcel komentovať. Podľa jeho hovorcu Jána Füleho si prezident vyhradí 15 dní na preštudovanie tejto právnej normy a potom sa k celej veci vyjadrí. Füle dodal, že hlava štátu nepozná obsah novely a s nikým o nej zatiaľ nekonzultovala. Podľa neoficiálnych informácií však včera ráno Schustera navštívil Hrušovský a rokovali o schvaľovanej právnej norme. Podľa týchto informácií Hrušovský prezidenta požiadal, aby v prípade jej schválenia novelu nepodpísal a vrátil ju späť do parlamentu na prerokovanie.
Dzurinda verí v trvanie koalície
Premiér Mikuláš Dzurinda urobí všetko pre to, aby koalícia SDKÚ, SMK, KDH a ANO pokračovala aj po prijatí novely interrupčného zákona. Opakovane obvinil Ruska, že novelou, ktorá vyvolala krízu v koalícii, zakrýval iné zámery. Zároveň však napadol aj kresťanských demokratov a Hrušovskému odkázal, že na jeho mieste by nepreháňal. "Prečo to KDH tak rozpaľuje. Ak niekoho trápi súčasný stav, nech to čestne povie, dá si to do programu strany a žiada mandát od voličov," dodal premiér.
Tretí sektor - proti aj za
Podľa organizácií združených vo Fóre života parlament uzákonil diskrimináciu postihnutých nenarodených detí do šiesteho mesiaca od počatia. "Novela dovoľuje ukončiť život len na základe ich postihnutia, a tým robí jasný rozdiel medzi zdravými a chorými," uvádza sa vo vyhlásení. Podľa združenia je to v rozpore s ústavou, podľa ktorej majú všetci rovnaké práva. Ženské mimovládne organizácie Aliancia žien Slovenska, Možnosť voľby, Neformálne ženské hnutie Urobme TO!, Slovenská spoločnosť pre plánované rodičovstvo a Únia žien Slovenska, naopak, prijatie novely interrupčného zákona privítali a vyzvali prezidenta SR, aby rešpektoval demokratické hlasovanie parlamentu a zákon podpísal.
Ako hlasovali:
- prítomných 132 poslancov
- hlasovalo 113 poslancov
- za schválenie novely bolo 70 poslancov
- proti hlasovalo 32 poslancov
- hlasovania sa zdržalo 11 členov parlamentu
- 19 poslancov nehlasovalo
menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
22. november 2024 17:56