StoryEditor

Koalícia si zatiaľ verí aj v parlamentnej menšine

Koalícia sa aj bez väčšiny v parlamente zatiaľ nevzdáva ambície pri presadzovaní zákonov, ktoré si stanovila vo svojom programovom vyhlásení. Politici argumentujú, že všetky dôležité a reformné zákony doteraz našli dostatočnú podporu, aj keď v okresanej podobe. "Domnievam sa, že takto to bude pokračovať aj ďalej," vraví Jirko Malchárek (ANO). Podobný názor majú aj Peter Miššík (SDKÚ) a Jozef Miklušičák (KDH). Podľa Miššíka sa problémy objavovali pri každej dôležitej reforme, na tom by sa nič nezmenilo, ani keby koalícia mala dosť hlasov. "Žiadna z reforiem nemôže prejsť bez kompromisov," dodal. Podľa Zsolta Komlósyho (SMK) je konsenzus nevyhnutný predovšetkým v koalícii. Až potom podľa neho možno začať hľadať podporu inde - najmä u poslancov, ktorí hlasovali za vládny program, v krajnom prípade aj zvyšných nezávislých a opozície.
Pri presadzovaní viacerých zákonov sa koalícia musí spoľahnúť na podporu nezávislých poslancov. Viacerí dnes podporia reformné zákony z dielne ministerstva zdravotníctva. "Minister sa musí uchádzať o podporu zo strany poslancov," pochvaľuje si Miroslav Abelovský presviedčanie v rámci klubov zo strany Rudolfa Zajaca. "Niečo podporíme, ale nikto odo mňa nemá bianko šek," zdôraznil s tým, že nepodporí návrh reorganizácie súdnictva z dielne ministerstva spravodlivosti.

Zhovárame sa s ekonomickým analytikom Karolom Morvayom z MESA10.
Na jeseň 2002 sme počúvali o "reformnom ťahu na bránu", kam sa podel?
- Každá reforma vytvára vrstvu víťazov a tých, čo strácajú. Ak sa príliš veľká časť obyvateľstva cíti byť tými, čo strácajú, vzniká odpor proti reformám. Pri realizácii celého súboru reforiem príliš veľká časť občanov sa cíti byť tými, ktorí prehrávajú. Voličovi je sympatický ten, kto ho "bráni pred reformou". Transformácia politika reformného na politika "ochraňujúceho občanov" je logickým dôsledkom sebazáchovnej snahy politika.
Zásadné reformy sa dotknú viacerých generácií, nebolo by vhodné hľadať širší spoločenský konsenzus?
- Vážnym rizikom bude, ak sa nenájde medzi koaličnými a opozičnými politickými zoskupeniami ani minimálny konsenzu v oblasti podpory ekonomických reforiem. Zvrátenie aj tých zmien, ktoré súčasná koalícia stihla realizovať, by Slovensko v ekonomickej oblasti úplne znemožnilo.
Opozícia vraví, že po nástupe k moci "všetko zmení" vlastnými reformami...
- O niekoľko rokov sa bude ťažko štartovať nejaká zásadná reforma. Reformná únava spoločnosti sa zrejme tak vystupňuje, že politici nebudú mať záujem začínať s výraznými zmenami princípov v ekonomike.

Čo čaká koalíciu
- dokončenie reformy zdravotníctva v septembri
- fiškálna decentralizácia a reforma daňového systému
- spoplatnenie vysokoškolského štúdia
- reforma trestných kódexov
- zákon o doplnkovom dôchodkovom poistení
- rozpočet na rok 2005 a ďalšie roky

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
22. december 2024 15:08