Olympijská pochodeň dorazila v stredu do Talianska, niečo vyše dva mesiace pred februárovými ZOH v Turíne.
Oheň prišiel z Atén do Ríma na vojenské letisko Ciampino na palube talianskeho lietadla o 10.41 h miestneho času. Šéf turínskeho organizačného výboru Valentino Castellani držal kvôli bezpečnosti pochodeň v malej laterne počas letu a aj po vystúpení na taliansku pôdu. Keď vojenská kapela hrala olympijskú hymnu, Castellani držal pochodeň zdvihnutú. "Bolo to veľmi dojímavé. Už sme skutočne pripravení začať olympijské hry," povedal Castelliani novinárom na letisku.
Pristátie na letisku malo podľa oznámenia polície oneskorenie asi 45 minút krátko pred pristátím pre hrozbu bomby. Bezpečnostný poplach sa skončil po tom, ako polícia ukončila prehliadku letiska.
Pochodeň prenesú v stredu do prezidentského paláca Quirinal a vo štvrtok ju taliansky prezident Carlo Azeglio Ciampi odovzdá prvému nosičovi v Taliansku - Stefanovi Baldinimu, víťazovi v maratóne na minuloročnej olympiáde v Aténach. Štafeta s pochodňou skončí svoju púť na otváracom ceremoniáli v Turíne 10. februára.
StoryEditor
