StoryEditor

Slovensko usporiada hokejové MS 2011

19.05.2006, 17:59
Autor:
SITASITA
Slovensko usporiada hokejové MS v roku 2011. V poradí 75. svetový šampionát budú o päť rokov hostiť dve najväčšie slovenské mestá - Bratislava a Košice. Rozhodli o tom delegáti kongresu Medzinárodnej hokejovej federácie v lotyšskej Rige. Slovensko uspelo v konkurencii Švédska a Maďarska, Fínsko sa pred hlasovaním kandidatúry vzdalo.
Slovensko usporiada hokejové MS v roku 2011. V poradí 75. svetový šampionát budú o päť rokov hostiť dve najväčšie slovenské mestá - Bratislava a Košice. Rozhodli o tom delegáti kongresu Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) v lotyšskej Rige. Slovensko uspelo v konkurencii Švédska a Maďarska, Fínsko sa pred hlasovaním kandidatúry vzdalo.
Slovenský projekt uspel aj vďaka podpore prezidenta republiky Ivana Gašparoviča, ktorý kandidatúru prišiel podporiť osobne priamo do Rigy. V Košiciach sa MS 2011 budú hrať v novej Steel Aréne, v Bratislave vybudujú novú halu, ktorá by mala vyrásť na pravom petržalskom brehu Dunaja.
Historický okamih pre Slovensko nastal o 16.10 h miestneho času v Rige, keď sa začalo v hoteli Latvija hlasovanie o usporiadateľovi šampionátu. Ešte predtým zástupca fínskeho zväzu oznámil, že jeho krajina sa vzdáva kandidatúry a zameria sa na šampionát v roku 2012.
Rozhodnutie o dejisku MS sa zrodilo hneď v prvom kole a po necelých troch minútach mohol prezident IIHF René Fasel oznámiť, že Slovensko získalo nadpolovičnú väčšinu 70 hlasov. Za Švédsko bolo 20 delegátov, za Maďarsko 14. Následne šéf IIHF zablahoželal prezidentovi SZĽH Jurajovi Širokému a slovenským zástupcom pripomenul, že ich čaká náročná úloha.
"Nemáme veľa času, musíme začať hneď pracovať. Záväzky sú veľké, veď musíme postaviť novú halu v Bratislave a vybudovať potrebné ubytovacie kapacity v Košiciach," skonštatoval Juraj Široký. Prezident SZĽH už pred samotným oznámením výsledkov volieb vedel konečný rezultát. Sedel totiž za predsedníckym stolom a videl papier, na ktorom boli výsledky volieb. "Videl som, ako nesú výsledok a na grafe bol druhý riadok oveľa dlhší ako iné," priznal Juraj Široký. Šéf slovenského hokeja v úspech kandidatúry veril, ráno po raňajkách si napísal číslo 70, ktoré označovalo, koľko hlasov by mohlo Slovensko dostať. Pri obede sa o túto cifru podelil aj s kolegami.
"Je za nami tvrdá trojročná práca. Nie je to iba o samotných voľbách, ale je to výsledok práce, vystupovania a pôsobenia na pôde IIHF. Je to satisfakcia práce zväzu a celého slovenského hokeja za posledných osem rokov. Po športovej i manažérskej stránke sme tvrdo išli za naším cieľom. Nie je to pre nás len výzva, ale aj záväzok," pripomenul Juraj Široký, ktorý vníma pridelenie MS aj ako ďalší impulz pre činnosť a prácu celého hokejového hnutia na Slovensku. Zároveň však voľba znamená aj to, že sa Slovensko plne etablovalo v medzinárodných hokejových štruktúrach.
"Berú nás ako zodpovedných partnerov, preto nám dali dôveru. Je to však zodpovednosť. Myslíme si, že sa zaktivizuje slovenský hokej, dá sa dokopy a bude spolupracovať," hovorí Juraj Široký.
Najväčšie investície pri organizácii šampionátu budú súvisieť pravdepodobne s bratislavskou arénou. Predstavitelia SZĽH majú predstavu, kde v slovenskej metropole bude hala stáť. S mestom už absolvovali niekoľko rokovaní a diskutovali o krokoch, ktoré treba po hlasovaní urobiť. "Päť rokov na prípravu je akurát. Máme predrokované a predpracované niektoré veci. Nie je to tak, že sme sa dnes zobudili. Verím, že hala bude v Bratislave stáť keď nie rok, tak aspoň pol či trištvrte roka pred šampionátom. S financovaním problém isto nebude. Zväz bude teraz hľadať investorov, už teraz má niekoľko ponúk od súkromných spoločností. Od začiatku kalkulujeme so sumou 3 až 3,5 miliardy korún," uviedol Juraj Široký.
menuLevel = 2, menuRoute = dennik/sport, menuAlias = sport, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
16. január 2026 08:25