StoryEditor

Irak zmenil amerických záložníkov

22.09.2003, 00:00
Vojna najviac postihla príslušníkov vojenských záloh. V mnohých prípadoch rozvrátila ich súkromie a profesionálne kariéry.

Minister obrany Rumsfeld podcenil podľa kritikov skutočnosť, že na okupáciu bude potrebovať viac jednotiek než na vojnu samotnú. S rastúcim počtom mŕtvych klesá podpora verejnej mienky. Náklady na okupáciu Iraku prekračujú všetky očakávania. Rodiny vojakov začínajú otvorene prejavovať nespokojnosť. Najviac postihnutí sú však príslušníci vojenských záloh, ktorým vojna v mnohých prípadoch rozvrátila súkromné životy a profesionálne kariéry.
Iba málo vyvolených. Náborové stredisko amerických ozbrojených síl v pennsylvánskom Harrisburgu je krátko popoludní takmer ľudoprázdne. Pod jednou strechou v ňom sídlia štyri kancelárie -- pozemné vojská, námorná pechota, námorníctvo a letectvo. Náborové centrá sú väčšinou súčasťou veľkých nákupných stredísk, aby si k nim mladí ľudia ľahšie našli cestu.
"Áno Tim, preveroval som si vaše údaje... ale mám tu správu z policajného úradu, že ste boli zapletení v nejakej krádeži... mohli by ste mi to vysvetliť..." argumentuje trpezlivo do telefónu jeden z úradníkov. Nad jeho hlavou je dobový plagát strýčka Sama s obrovským nápisom: "Tvoja vlasť ťa potrebuje!" O dvere ďalej visí hrdé heslo námorníkov: "The Few. The Proud." -- Iba málo vyvolených...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = dennik/svet-2, menuAlias = svet-2, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
08. jún 2023 23:23