StoryEditor

Slovensko si uctí Václava Havla štátnym smútkom

19.12.2011, 12:02
Aktualizované | Pohreb Václava Havla bude v piatok, štátnym smútkom si ho uctí aj Slovensko.

Slovensko si v piatok uctí pamiatku zosnulého posledného československého a prvého českého prezidenta Václava Havla štátnym smútkom. O jeho vyhlásení na 23. decembra od 8:00 do 18:00 dnes rozhodla vláda premiérky Ivety Radičovej.

Slovensko podobne osobitný zákon upravujúci štátny smútok nemá. Podmienky vyhlásenia celoštátnej piety, počas ktorej sú štátne vlajky stiahnuté na pol žrde, upravuje zákon o štátnych symboloch.

U nás bol naposledy štátny smútok vlani v septembri za obete masakry v bratislavskej časti Devínska Nová Ves, pri ktorom útočník údajne kvôli susedským sporom zastrelil sedem ľudí a potom zbraň obrátil proti sebe. Počas oficiálnej piety sú zakázané hazardné hry a médiá zvyčajne upravujú svoje vysielanie.

Česká vláda na čele s premiérom Petrom Nečasom vyhlásila štátny smútok na stredu, štvrtok a piatok. Na verejných budovách budú vyvesené vlajky na pol žrde. V piatok na poludnie by mali občania na odporúčanie vlády Havlovu pamiatku uctiť minútou ticha.


Rakva s telesnými pozostatkami exprezidenta Václava Havla.

Česká verejnosť sa lúči s Václavom Havlom, ktorého pozostatky dnes na poludnie vystavili v Prahe v medzinárodnom centre Pražská križovatka.

Rakvu do tohto bývalého kostola sv. Anny sprevádzala manželka zosnulého Dagmar Havlová s dcérou Ninou, uviedla agentúra Mediafax.

Dnes bude Pražská križovatka pre verejnosť otvorená do 20.00 h, v utorok sa ľudia môžu pokloniť pamiatke exprezidenta v čase 10.00-20.00 h. Následne rakvu prevezú na dva dni na Pražský hrad, kde bude vystavená vo Vladislavském sále.

Pred Pražskou križovatkou čakali sa už pred otvorením vytvoril početný zástup ľudí, ktorí chceli vzdať hold tejto medzinárodne uznávanej osobnosti. Mnoho ľudí v centre Prahy i ďalších českých miest zapaľuje na pamiatku bývalej hlavy štátu sviečky a kladie kvety.

Do kondolenčnej knihy na Pražskom hrade sa dnes ako prví zapísali prezident Václav Klaus, predsedníčka Poslaneckej snemovne Miroslava Němcová, predseda Senátu Milan Štěch a pražský arcibiskup Dominik Duka. Kondolenčná kniha je vystavená aj v budove Ústavného súdu ČR.

Dnes o 16.00 h sa mimoriadne zíde česká vláda, ktorá prerokuje možnosť vyhlásenia štátneho smútku. Hovoriť zrejme budú aj o podobe zákona, ktorý by oficiálne uznal Havlove zásluhy.

Havel zomrel v nedeľu po dlhotrvajúcich zdravotných problémoch vo veku 75 rokov vo svojom vidieckom sídle na Hrádečku v oblasti Trutnova. Jeho pohreb sa pravdepodobne uskutoční v piatok 23. decembra.

01 - Modified: 2004-06-29 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Komentáre pod kurzy 02 - Modified: 2004-06-29 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Postbus a Bahnbus dnes zastavia prevádzku
menuLevel = 2, menuRoute = dennik/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
30. máj 2023 19:27