StoryEditor

Pobúrení Španieli vyzývajú krajanov: Nevoľte

19.11.2011, 23:00
Autor:
TASRTASR
Vláda v Madride ubezpečuje občanov, že garantuje normálny priebeh volieb.

Nedeľňajšie parlamentné voľby v Španielsku, v ktorých sa očakáva triumf opozičných ľudovcov, chce Hnutie 15. mája využiť na rôzne - priebeh hlasovania narúšajúce - aktivity. Tzv. Pobúrení (Los Indignados) vyzvali stúpencov, aby vo volebných miestnostiach podávali sťažnosti proti konaniu a priebehu volieb a aby nevolili žiadnu z etablovaných politických strán.

Vláda v Madride reagovala na tieto vyhlásenia ubezpečením, že garantuje normálny priebeh volieb. Štátna tajomníčka rezortu vnútra Pilar Gallego novinárom uviedla, že tak úrady, ako aj bezpečnostné zložky sú pripravené na všetky eventuálne rušivé akcie počas volieb.

Vládne zdroje však zdôraznili, že podať žalobu je v súlade s platnou legislatívou možné iba v súvislosti s pochybnosťami o identite iných voličov alebo v prípade, že volebná miestnosť odmieta potvrdiť identitu voliča.

Spomínané hnutie, ktoré na seba upozornilo po prvý raz 15. mája v Madride a ktoré má medzičasom nasledovníkov aj v iných európskych štátoch, považuje voľby za "frašku" a požaduje "skutočnú demokraciu", pričom jestvujúce politické strany nevníma ako svojich potenciálnych zástupcov.

Stovky stúpencov hnutia obsadili aj krátko pred nedeľňajšími voľbami madridské námestie Puerta del Sol a protestovali tu proti vysokej miere nezamestnanosti, či očakávaným reštriktívnym opatreniam v sfére školstva a zdravotníctva.

Výzvy hnutia však tentoraz akceptovali rádovo stovky nespokojných, kým v máji vyšlo do ulíc až do 20.000 demonštrantov.

Dejiskami protestov však popri Madride boli podľa mediálnych zdrojov aj ďalšie španielske mestá, napríklad, Valladolid, Pamplona, Girona alebo Almería. Výnimkou nebola ani Barcelona, kde asi 400 demonštrantov obsadilo námestie Plaza Catalunya a Malaga, kde sa miestnej polícii podarilo zabrániť okupácii námestia Plaza de la Constitucion asi 200 "pobúrenými".

Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že nedeľňajšie voľby by mohli priniesť absolútnu väčšinu hlasov pre Ľudovú stranu pod vedením Mariana Rajoya, a to hoci 198 kresiel v 350-člennom parlamente. Naopak volebný líder socialistov, doterajší vicepremiér a minister vnútra Alfredo Perez Rubalcaba musí rátať s ťažkou porážkou historického charakteru.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
02. jún 2023 20:52