Postavenie odborov na Slovensku dnes nie je slabé, myslia si odborári. "Najslabším článkom, ktorý znehodnocuje prácu odborov, sú chýbajúce pracovnoprávne senáty. Sú to špeciálne súdne senáty pre riešenie pracovných sporov, ktoré sú v Európe bežné.
V dôsledku toho sú pracovné spory veľmi zdĺhavé. "Zamestnanci, ak sa im stane akákoľvek krivda, sa radšej vzdajú súdneho sporu, ako by mali niekoľko rokov čakať na rozhodnutie," hovorí predseda jedného z najväčších slovenských odborových zväzov -- OZ Chémia, Juraj Blahák.
Podľa predsedu základnej odborovej organizácie v Chemosvite Svit Vladimíra Zentka je postavenie slovenských odborov štandardné. "Nie sú silné ani slabé. Majú dosť možností na svoju činnosť. Ak sa ich kompetencie ešte posilnia, môže to byť už len lepšie."
Revanš za zákony?
Odborárske požiadavky v novele Zákonníka práce môžu vytvárať dojem, že odbory by chceli svoje postavenie posilniť až príliš.
Vojtech Tkáč (exminister práce za HZDS) z Právnickej fakulty Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach vníma súčasnú situáciu v tripartizme ako zložitú.
Dôvodov je niekoľko. "Jedným z nich je macošský vzťah bývalej vlády k sociálnemu partnerstvu. Hneď na začiatku volebného obdobia druhej Dzurindovej vlády došlo k hrubému porušeniu volebných sľubov, keďže sa zmenilo 23 zákonov so sociálnym obsahom."
Rozvoj sociálneho partnerstva je podľa neho spojený s rozvojom občianskej spoločnosti, "a o to by malo ísť všetkým".
Skvalitniť činnosť
Juraj Blahák pripúšťa, že niektoré požiadavky odborov môžu nový zákonník vrátiť pred rok 2003. Napríklad presadzované platenie odborových funkcionárov z fondov firiem tiež nie je novinka, niektorí zamestnávatelia "svojich" predákov platia už dnes.
Odborári by tiež chceli odstavovať výrobu v podnikoch, ak usúdia, že je porušená bezpečnosť práce. Odvolávajú sa najmä na slabú funkčnosť inšpektorátov práce a zlyhanie systému zamestnaneckých rád.
Požiadavky odborárov pri novele zákonníka však vedú podľa Blaháka skôr ku skvalitneniu práce odborov ako k príliš výraznému posilneniu ich postavenia.
StoryEditor