StoryEditor

Technika. Cesta k veľkým peniazom

20.06.2008, 00:00
Zarábať veľké peniaze a mať zamestnanie, ktoré je zároveň koníčkom, je snom každého študenta. Čo urobiť aby sa sa sny pretavili v skutočnosť? Odpoveď pre dnešnú dobu je jednoduchá. Práve miesta, ktorých je na trhu prebytok sú totiž spomedzi všetkých najlukratívnejšie. Platy vo výške 30 - tisíc a viac sú len priemerom.

Zarábať veľké peniaze a mať zamestnanie, ktoré je zároveň koníčkom, je snom každého študenta. Čo urobiť, aby sa sa sny pretavili v skutočnosť? Odpoveď pre súčasnosť je jednoduchá. Práve voľné miesta, ktorých je na trhu prebytok, sú totiž spomedzi všetkých najlukratívnejšie. Ponúkajú platy v priemernej výške 30-tisíc a viac korún. Ide o informatikov, elektrotechnikov, strojárov či chemikov, pričom nie vždy ide o vysokoškolákov. "Štatisticky sú momentálne žiadanejší absolventi stredných škôl. Firmy požadujú aj nekvalifikovanú pracovnú silu. Ak to porovnáme v číslach, tak takmer z 20-tisíc chýbajúcich pracovníkov je záujem o 30 percent vysokoškolákov a zvyšných 70 percent predstavujú manuálne profesie,“ hovorí predseda predstavenstva personálnej spoločnosti Trenkwalder Ľuboš Sirota.

Technika je "in“
Dostať sa na najlepšie platené pozície stojí kúsok námahy a najmä učenia. Firmy dnes zháňajú vo veľkom ľudí, ktorí majú vyštudovanú najmä techniku. Pritom dostať sa na technickú školu nie je náročne. V súčasnosti sa totiž už na takmer každú strednú školu, priemyselnú alebo gymnázium, dá dostať bez väčších problémov aj bez prijímačiek. Má to však háčik. Musíte mať dobré známky. Samotné školy sa o uchádzača doslova bijú, keďže žiakov základných škôl je čoraz menej a menej.
Byť prijatý na jednu z technických univerzít na Slovensku tiež nie je žiadna veda. Uchádzač by mal spĺňať aspoň priemerné výsledky a nie je žiadnym tajomstvom, že väčšina absolventov a študentov techniky sa tam dostala bez prijímacích skúšok. V prípade, že nesplníte ani tieto požiadavky, každá fakulta má presne stanovené, z čoho sa máte pripraviť. Tí, čo sa s matematikou "nekamarátia“, by mali podobné školy radšej obchádzať. Najpravdepodobnejšie však je, že pre vysoký počet prijatých ľudí s dobrým prospechom sa písomne skúšky ani neuskutočnia. To však neznamená, že cesta k titulu je voľná. Ako ľahko sa dá na tieto školy dostať, tak ľahko sa z nich dá aj vypadnúť. Technické fakulty sú totiž známe svojou vysokou náročnosťou. Či už ide o štúdium na strednej priemyselnej škole alebo technickej univerzite, lenivosťou cesta k úspechu nevedie.

Firmy majú jasno
Štruktúra dobre platených zamestnaní sa už dlhodobo na Slovensku nemení. Napriek tomu je na trhu stále nedostatok odborníkov a ľudí, ktorí by mali o tieto miesta veľký záujem. Spoločnosti Slovnaft chýbajú mladí ľudia, pritom ich priemerný mesačný plat v hrubom dosahuje v tejto firme úroveň 50-tisíc korún. "Máme záujem najmä o chemikov, strojárov, elektroinžinierov so silnými základnými technickými a chemickými vedomosťami, ktorí sú zároveň jazykovo zdatní v angličtine a ochotní a pripravení učiť sa ďalšie špecifické vedomosti,“ povedal hovorca Slovnaftu Anton Molnár. Firma potrebuje tak stredoškolákov, ako aj vysokoškolákov.
Podobne je to aj v iných spoločnostiach. "Keďže väčšina zamestnancov našej spoločnosti má vysokoškolské vzdelanie, aj spomedzi uchádzačov uprednostňujeme absolventov elektrotechnických a strojníckych fakúlt technických vysokých škôl,“ informoval hovorca spoločnosti Siemens Tomáš Kráľ. Napriek všetkým vzdelanostným požiadavkám zo strany firiem, mať vybrané vzdelanie nestačí. Podľa prevádzkového riaditeľa spoločnosti Tempest Romana Roštára by mal byť uchádzač o prácu aj samostatný a kreatívny.

Začiatok spolupráce
Dobrou správou pre študentov, školy, ale aj pre firmy je, že sa medzi nimi začína rozvíjať spolupráca už počas štúdia. To, čo je tak na západe samozrejmosťou, dostáva prvé kontúry aj u nás. "Spolupracujeme s viacerými univerzitami, ako aj strednými školami nielen v Bratislave, ale v rámci Slovenska. Najviac spolupracujeme s Ekonomickou univerzitou, Univerzitou Komenského a školami technického aj humanitného zamerania,“ informoval manažér personálneho oddelenia spoločnosti Dell Pavol Varga. Rovnako je na tom podľa Molnára aj Slovnaft, ktorý si so školami vymieňa rôzne expertízy, spolupracuje so študentmi na vedeckých projektoch či jeho odborníci prednášajú na univerzitách.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/tema-hn, menuAlias = tema-hn, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
27. december 2025 11:00