StoryEditor

Účinnosť Zákonníka práce odložia

04.03.2002, 23:00

Vláda v najbližších dňoch navrhne parlamentu, aby účinnosť Zákonníka práce, ktorý mal vstúpiť do platnosti 1. apríla, bola odložená. Po včerajšom tripartitnom rokovaní to oznámil premiér Mikuláš Dzurinda. Zamestnávatelia s týmto návrhom súhlasia, odborári však nie. Napriek tomu v postoji odborárov po včerajšom rokovaní sociálnych partnerov nastal predsa len určitý posun. Ešte pred niekoľkými týždňami sa zásadne stavali proti akejkoľvek zmene nového Zákonníka práce, dnes už jeho novelizáciu pripúšťajú, nesúhlasia však s odkladom jeho účinnosti.
Okrem Zákonníka práce sa posunie účinnosť aj s ním súvisiacich právnych noriem: zákona o štátnej a verejnej službe. Premiér ubezpečil, že v štátnom rozpočte na rok 2002 sú vyhradené peniaze na zvýšenie platov učiteľov, lekárov, zamestnancov štátnej a vo verejnej službe a k tomuto zvýšeniu od 1. apríla dôjde za akýchkoľvek okolností, aj keď sa účinnosť spomenutých zákonov posunie. Návrhy na zmenu týchto zákonov by podľa predstáv zamestnávateľov i vlády mali poslanci prerokovať na júnovej schôdzi. Otázka, odkedy by mal byť teda účinný odložený Zákonník práce, zostáva ešte podľa Dzurindu otvorená.
Na stretnutí sociálnych partnerov sa zúčastnil aj predseda parlamentu Jozef Migaš, ktorý svoju účasť zdôvodnil nárastom veľkého počtu poslaneckých návrhov na zmenu Zákonníka práce i zákonov o štátnej a verejnej službe. Podľa Migaša, ak vyšli tieto zákony z vládnej dielne, mala by ich dať aj vláda do poriadku. Nepovažuje za dobré ísť cestou poslaneckých návrhov na ich novelizáciu. Prezident Konfederácie odborových zväzov Ivan Saktor apeloval na dodržanie tripartitných postupov. Uznal, že nemôžu vláde zabrániť, aby navrhla odloženie účinnosti zákona, avšak zdôraznil, že urobia všetko pre to, aby účinnosť zákonov nebola odložená.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/v-skratke, menuAlias = v-skratke, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
27. jún 2022 10:34