Približne 140 hodín ročne – toľko strávi nad byrokraciou malý podnikateľ na Slovensku v roku 2016. Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) dnes po prvý raz zverejnil Byrokratický index, ktorý kvantifikuje byrokratickú záťaž podnikateľov.
Veľa sa totiž podľa riaditeľa INESS Richarda Ďuranu na Slovensku hovorí o tom, akým je byrokracia problémom pre podnikateľov, ale nikto ju doteraz neuchopil do čísiel. "My sme sa o to pokúsili v projekte Byrokratický index," opísal Ďurana na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.
Priemerný zabehnutý malý podnikateľ vo výrobe so štyrmi zamestnancami musí teda ročne stráviť "papierovaním" 140 hodín a vykonať 75 administratívnych úkonov, čo ho stojí 1471,5 eura. To podľa Martina Vlachynského z INESS predstavuje 17,5 pracovného dňa. "To je takmer celý pracovný mesiac, ktorý musí podnikateľ venovať tomu, aby splnil všetky zákonné náležitosti," vyčíslil Vlachynský.
Inštitút tento index určil na príklade modelovej firmy, ktorá sa zaoberá kovoobrábačstvom a zámočníctvom. Jej ročný obrat je 300-tisíc eur, má zisk a je platcom dane z pridanej hodnoty (DPH). Obchoduje len v rámci EÚ, produkuje rôzne odpady, má jednu dodávku a sídli vo vlastnej budove.
V rámci vyčíslenia Byrokratického indexu bral INESS do úvahy napríklad administratívu daní, povinnosti voči zamestnancom, tiež ochranu zdravia pri práci, požiarnu ochranu či odpadové hospodárstvo. Samotné účtovníctvo sa v rámci indexu nezohľadňovalo, keďže to INESS vníma ako súčasť podnikania.
Index zostavil INESS prvýkrát a chcel by v jeho vyčíslení pokračovať aj v nasledujúcich rokoch, aby mohol porovnať jeho zmenu, a tým posúdiť snahu vlády o zlepšovanie podnikateľského prostredia. Zároveň inštitút chce, aby sa tento index trochu zmedzinárodnil. Keďže je INESS zapojený do siete niekoľkých desiatok európskych asociácií think thankov, šíri medzi nimi túto myšlienku, aby bolo možné index porovnávať aj medzi jednotlivými štátmi.
Súčasne sa INESS spolu so zahraničnými partnermi rozhodol zatiaľ neoficiálne vyhlásiť 29. september za Medzinárodný deň byrokracie. Je to totiž deň narodenín autora knihy Byrokracia, ekonóma Ludwiga von Misesa. "Vtedy by si všetci mali spomenúť na to, koľko času strávili nad vypĺňaním papierov a či sa s tým nedá niečo robiť," konštatoval Vlachynský.