18.02.2016, 23:59

Štátny úrad si zvýšil rozpočet. Začína honbu na lacnú energiu

Zo zníženia sieťových poplatkov by mohli profitovať všetci účastníci. Tak spoločnosti, ako aj domácnosti.

Zvýšenie rozpočtu štátneho úradu o 1,8 milióna eur, desiatky kontrolórov v teréne a vyhlásenie tichej vojny distribučným spoločnostiam. V týchto dňoch spustil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví „poľovačku“ na nižšie ceny elektriny a plynu. „Sú veľké podozrenia, že distribučné spoločnosti si do nákladov započítavajú fiktívne majetky. Tým zvyšujú koncové ceny pre odberateľov,“ zdôvodňoval kontrolu ešte pred pár mesiacmi premiér Robert Fico. 

V praxi to znamená, že úrad začal kontrolovať státisíce kýbľov, drôtov či plynovodných potrubí. Na túto akciu si nechal zvýšiť rozpočet o viac ako polovicu oproti minulému roku. Nákladná akcia  sa má pretaviť do nižších cien energií. „Ak úrad zistí, že distribučné spoločnosti si naozaj premietali do svojich nákladov aj fiktívne majetky, otvorí sa priestor pre isté zníženie koncových cien elektriny,“ hovorí šéfredaktor portálu venergetike.sk Martin Dargaj. 

Na zníženie sieťových poplatkov je najvyšší čas, odkazujú regulátorovi analytici. Dôvod? Poplatky tvoria až 60 percent z toho, čo platíme v cene elektriny. „Až 63 percent z platby za elektrickú energiu sa rozdeľuje medzi štát a distribučnú spoločnosť. Čiže z fakturovaných 100 eur iba 37 eur zaplatíme za samotnú elektrinu,“ hovorí konateľ poradenskej spoločnosti Prvá energetická Andrej Lednár. Podľa jeho slov, ak sa regulátorovi naozaj podarí odhaliť podvody, a v dôsledku toho zníži poplatky, pôjde o obrovský úspech. 

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.