Novela zákona o kolektívnom vyjednávaní z roku 2013 týkajúca sa rozširovania záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa je protiústavná. Rozhodol o tom dnes Ústavný súd SR.
Novelu, ktorú presadil vládny Smer-SD, napadla skupina 32 opozičných poslancov. Namietali pritom právomoc ministerstva rozšíriť záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa v danom odvetví, a to bez súhlasu zamestnávateľov, ktorých sa to týka.
Argumentovali, že rozšírením kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa podľa napadnutých ustanovení dôjde k zásahu do práva vlastniť majetok a disponovať ním, ako aj obmedzeniu práva na podnikanie.
Stane sa tak podľa nich bez garancie, že tieto základné práva nebudú obmedzené nad rámec ústavných limitov a bude zachovaná rovnováha medzi záujmom verejným a súkromným.
Zákon spôsobil násilné dvíhanie platov bude u firiem. Všetky podniky s viac ako 20 zamestnancami boli nútené svojim pracovníkom dvihnúť platy. Dohodli sa totiž na tom zástupcovia zamestnávateľov a odborári. Reálne o 0,5 percenta a tarifné o 2,7 percenta. A to aj napriek tomu, že sa spoločnosti na týchto rokovaniach o zvyšovaní miezd nezúčastnili.
Výhrady voči novele mali v roku 2013 odborníci aj vtedajší prezident SR Ivan Gašparovič, parlament však jeho veto prelomil.