09.05.2016, 14:38

Odborári kritizujú opatrenia sulíkovcov. Nie je dobré, ak sa kvalita života zvýši iba niekomu

Odborový zväz (OZ) KOVO nesúhlasí s niektorými opatreniami, ktoré na nadchádzajúcu schôdzu parlamentu predložila opozičná strana SaS s podporou ďalších opozičných strán. Podľa zväzu sú totiž niektoré návrhy zo 40-bodového balíčka v neprospech zamestnancov. "Politika sa má robiť pre to, aby sa zlepšila kvalita života čo najväčšiemu počtu ľudí. Ak sa má zlepšiť kvalita života len nejakému úzkemu počtu a len z liberálneho pohľadu, tak to dobré nie je. Vyrušuje nás hlavne tých 11 vecí, ktoré sa týkajú Zákonníka práce alebo nárokov zamestnancov," skonštatoval na dnešnej tlačovej konferencii predseda OZ KOVO Emil Machyna.

Jedným z návrhov SaS je zrovnoprávnenie príplatku za prácu v nedeľu a mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok na úroveň 25 percent. "Slovenský Zákonník práce (ZP) ani pracovnoprávna legislatíva nepozná príplatok za prácu v nedeľu. Nie je považovaná za sviatok. Je to deň pracovného pokoja. Už tu vidíme určitú nekompetentnosť tohto návrhu," upozornila podpredsedníčka OZ KOVO Monika Benedeková.

Zároveň uviedla, že už v súčasnosti mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok ZP garantuje najmenej vo výške 50 percent a prostredníctvom kolektívneho vyjednávania je ho možné zvyšovať ďalej. "Jediný cieľ tohto návrhu je v podstate zníženie mzdového zvýhodnenia za prácu vo sviatok na 25 percent. Čiže o polovicu. Slovensko má 19,1 percenta ľudí, ktorí pracujú v nedeľu. Najviac v celej únii. Takže znižovať príplatok znamená súčasne znižovať mzdy zamestnancom," tvrdí Benedeková.

Zväz nesúhlasí ani s úpravou poskytovania náhrady mzdy pri neplatnom skončení pracovného pomeru. "ZP nelimitoval hornú hranicu za aké dlhé obdobie zamestnávateľ v prípade neplatného skončenia pracovného pomeru je povinný zamestnancovi poskytnúť náhradu mzdy. Po určitých diskusiách ostatná novela dala takýto limit, a to dĺžkou 36 mesiacov," vysvetlila Benedeková. SaS prichádza s návrhom skrátiť túto dobu na 6 mesiacov.

"Ak by takáto novela bola schválená, znamenalo by to štátne posvätenie toho, aby zamestnávatelia bez nejakých veľkých sankcií mohli porušovať zákon. V konečnom dôsledku by to mohlo viesť k tomu, že zamestnávateľ by zamestnanca prepustil bez existencie akéhokoľvek zákonného dôvodu a jeho jedinou sankciou by bolo zaplatenie šiestich priemerných mesačných zárobkov po skončení súdneho konania," priblížila Benedeková s tým, že v niektorých prípadoch by to možno bola rovnaká suma ako výška odstupného, možno aj nižšia.

OZ KOVO nesúhlasí aj s návrhom zrušiť sadzby minimálnych mzdových nárokov. Na Slovensku ich v súčasnosti existuje šesť. "Zrušením by v podstate opäť znamenalo zníženie úrovne miezd na Slovensku. Či je to vedec, ktorý by mal byť v najvyššej triede, alebo zamestnanec bez kvalifikácie, ich minimálna mzda by mala byť podľa SaS 405 eur. Toto je absolútne neprípustné," dodala Benedeková.

Liberáli navrhujú aj zrušenie pracovnej zdravotnej služby pre zamestnancov v prvej a druhej kategórii, či povinné preškoľovanie vodičov. Podľa OZ KOVO Slovensko je však viazané medzinárodným dohovorom, ktoré nariaďuje povinnú zdravotnú službu pre všetky pracovné kategórie. "V prípade, že sa stane nejaká havária, skúmajú sa všetky veci, či bol zamestnanec spôsobilý šoférovať. Zamestnávatelia by sa vystavovali oveľa väčšiemu riziku ako nákladom, ktoré sú spojené s preškoľovaním vodičov," dodal Machyna.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.