libra euroReuters
StoryEditor

Brexit zasiahne aj slovenskú ekonomiku, podľa analytikov mierne spomalí

15.07.2016, 09:22
Autor:
ČTKČTK
Spomalenie britskej ekonomiky bude mať priamy vplyv na našich exportérov.

Slovenská ekonomika by kvôli brexitu mohla rásť v porovnaní s doterajšími odhadmi pomalšie už v tomto roku a tiež v ďalších rokoch, zároveň by vzniklo menej pracovných miest. Vyplýva to z analýzy, ktorú dnes zverejnil vládny Inštitút finančnej politiky.

Ekonómovia inštitútu načrtli tri možné scenáre vplyvu referenda o vystúpení Británie z EÚ na slovenské hospodárstvo, podľa ktorých by brexit odkrojil do roku 2019 z rastu hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenska celkovo 0,1 až 0,9 percentuálneho bodu.

"Pri naplnení predpokladov realistického scenára bude rast HDP Slovenska nižší o 0,1 percentuálneho bodu v tohtoročnom i budúcom roku. Kumulatívna strata by v období prognózy dosiahla 0,5 percenta," uviedol inštitút, ktorý pôsobí pri ministerstve financií. Zároveň by zaniklo takmer 4000 pracovných miest, čo by ale bol len zlomok z očakávaného rastu zamestnanosti na Slovensku.

Vplyvy brexitu zahrnie inštitút do novej ekonomickej prognózy, ktorú zverejní v septembri. Posledná prognóza slovenského ministerstva financií počíta s tohtoročným rastom domácej ekonomiky o 3,2 percenta a s ďalším zrýchľovaním tempa rastu na 4,6 percenta v roku 2019.

"Spomalenie britskej ekonomiky bude mať priamy vplyv na našich exportérov. Výraznejší efekt však naša ekonomika pocíti sekundárne prostredníctvom spomalenia našich hlavných obchodných partnerov," uviedol inštitút.

Británia je siedmym najvýznamnejším obchodným partnerom Slovenska a takmer polovicu slovenského exportu do Spojeného kráľovstva tvoria automobily. Práve automobilový priemysel je jedným z hlavných ťahúňov hospodárstva Slovenska.

Odvetvie ešte posilní svoju pozíciu v domácej ekonomike v súvislosti s investíciou britskej automobilky Jaguar Land Rover do výstavby nového závodu v krajine.

16. máj 2022 10:19