26.05.2019, 11:28

Ako funguje európsky parlament? Delenie na proeurópske antieurópske strany je mýtus

Šéfredaktorka portálu Euractiv Zuzana Gabrižová v rozhovore pre HN vysvetľuje, ako poslanci vytvárajú spojenectvá.

Ako funguje európsky parlament? Delenie na proeurópske antieurópske strany je mýtus
Zdroj: Reuters

Budeme mať nový Europarlament s novými tvárami. Ako dlho trvá vytvorenie spojenectiev?

Ak aj niektorí poslanci, ktorí sú noví, nie sú členmi žiadneho európskeho zoskupenia, tak spájanie sa nebude trvať dlho. Sondovanie prebieha už pred voľbami a Európske politické skupiny sa formujú relatívne skoro, svoje zloženie musia oznámiť do 24. júna. Niektoré skupiny naberajú jednotlivých poslancov a to naozaj môže trvať niekoľko týždňov. Aj počas celého legislatívneho obdobia určitý malý počas poslancov zvykne fluktuovať, to znamená, že sa členovia v skupinách menia.

Kedy teda začne europarlament riadne fungovať a prijímať rozhodnutia?

Prvé zasadnutie Európskeho parlamentu je v júli. Pred tým sa rieši zloženie výborov, čo je tiež zásadný proces, kedy majú zvolení poslanci možnosť vysloviť preferenciu oblasti, ktorej by sa chceli venovať. Politické skupiny sa snažia byť proporčne vyvážené vo výboroch. Potom si europoslanci volia svoje vedenie vo výboroch, ale aj v ostatných štruktúrach Európskeho parlamentu, to bude prebiehať do konca leta.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.