27.05.2019, 16:04 Aktualizované dňa 27.05.2019 o 16:39

Kiska presne pomenoval strany, s ktorými sa chce spájať. Neposielajme si jedovaté šípy, odkázal PS a Spolu

  • Andrej ​Kiska, ktorý zakladá vlastnú politickú stranu, tvrdí, že spojiť by sa nemali len tri politické subjekty.
  • Prezident vymenoval politické subjekty, s ktorými by sa chcel spojiť.
  • "Všetky tieto demokratické strany sa musia spájať, a to nielen deklaratívne," vyhlásil.

Potrebujeme sa spájať, spolupracovať a musíme zabojovať o hlas každého voliča. Vyhlásil to dosluhujúci prezident Andrej Kiska. Reagoval tak na pondelňajšiu výzvu mimoparlamentného Progresívneho Slovenska (PS) a Spolu-OD, aby s nimi spolupracoval pred parlamentnými voľbami.

Spojiť by sa nemali len tri strany

​Kiska, ktorý zakladá vlastnú politickú stranu, však tvrdí, že spojiť by sa nemali len tri politické subjekty.

​Všetci tí, ktorí sú presvedčení o potrebe zmeniť vládu a prevziať moc, sa podľa Kisku musia spojiť. "Nielen PS, Spolu a Kiska, ale potrebujeme sa spájať s OĽaNO, SaS i KDH. Všetky tieto demokratické strany sa musia spájať, a to nielen deklaratívne," tvrdí.

Lídri strán uvažujúci o spoločnej koalícii by si podľa Kisku nemali posielať "malé jedovaté šípy", ale musia začať spolupracovať.

"Musíme zabojovať o hlas každého voliča. To spájanie je o demokratických stranách Slovenska, ktoré chcú zmeniť krajinu v prospech ľudí, a mal by si to uvedomiť každý jeden líder strany," podotkol Kiska. Akou formou majú strany medzi sebou spolupracovať, je podľa jeho slov téma na ďalšiu diskusiu.

-----------------------------------------------------------

ZISTITE, AKO VOLILO VAŠE MESTO ČI OBEC.

-----------------------------------------------------------

Matovič chce novodobú SDK

OĽaNO považuje spájanie za prospešné. "Preto opakovane ponúka spoluprácu aj menším stranám, kde by potenciálne hrozil prepad hlasov ich voličov. Opakovane hovoríme o nutnosti vytvorenia novodobej SDK," reaguje na Kisku šéf obyčajných Igor Matovič.

Predseda PS Michal Truban a líder Spolu-OD Miroslav Beblavý v pondelok vyzvali Kisku, aby s nimi spolupracoval pred parlamentnými voľbami. "Chceme sa s Kiskom spojiť do predvolebnej spolupráce. Myslím, že s osudom Slovenska netreba hazardovať," povedal Beblavý.

Ani pred budúcoročnými voľbami do Národnej rady podľa jeho slov netreba riskovať, aby sa proeurópske a prodemokratické hlasy "rozbili". "Pridaj sa k nám a spolupracuj s nami, si vítaný," odkázali Kiskovi zástupcovia mimoparlamentného hnutia a strany.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.