09.10.2017, 17:53

Chyba v kúpnej zmluve môže prekaziť vklad

Ťarchy na byte, či dome, vecné bremená alebo nevysporiadaný pozemok pod domom. To všetko vás môže prekvapiť pri kúpe domu či bytu. Na čo si dať pozor skôr, než zmluvu podpíšete? Užitočné rady odborníkov nájdete už v utorkových Hospodárskych novinách.

Chyba v kúpnej zmluve môže prekaziť vklad

Dozviete sa, aké podstatné náležitosti musí zmluva obsahovať, aby prešla katastrom. K akým chybám najčastejšie dochádza v kúpnych zmluvách. Ako treba označiť účastníkov a ako nehnuteľnosť, ktorú kupujete.

Ale aj to, že pozemky na výstavbu rodinných domov a chát sa kedysi dávali len do užívania a dnes to môže spôsobiť novým majiteľom problémy.

Ideálny prípad je, ak kupujúci kúpi dom, chatu alebo garáž aj s pozemkom, na ktorom stojí, prípadne aj priľahlý pozemok. Ak to nie je možné, mal by mať vlastník stavby aspoň zriadené vecné bremeno alebo nájomnú zmluvu k pozemkom pod stavbou.

Ak prístupová cesta nie je vo vlastníctve obce, je potrebné odkúpiť podiel aj na prístupovej ceste, prípadne si zabezpečiť prístup k stavbe vecným bremenom. V opačnom prípade vlastníka pravdepodobne čakajú spory s vlastníkmi uvedených pozemkov.

Môžete naraziť aj na ďalšie prekážky. Napríklad, ak chcete dom splatiť z hypotéky. Na čo by ste mali pamätať? Rady a odporúčania expertov prinášame v utorkovej prílohe 20 otázok a odpovedí o kúpnych zmluvách. 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.