21.10.2017, 00:35

Prichádza najnebezpečnejšie obdobie roka na cestách. Chráňte sa

Slovensko patrí medzi krajiny s najväčším poklesom počtu smrteľných nehôd na cestách v EÚ. Napriek tomu zomrie na našich cestách každý mesiac až 20 ľudí. Zima, najnebezpečnejšie ročné obdobie pre jazdu za volantom, je za dverami.

Prichádza najnebezpečnejšie obdobie roka na cestách. Chráňte sa
Zdroj: Pexels

Podľa štatistík Ministerstva vnútra SR sú hlavnými príčinami smrteľných nehôd nevenovanie sa vedeniu vozidla a neprimeraná rýchlosť. Dopravný analytik Ján Bazovský súhlasí a dopĺňa:

Vodiči nedostatočne venujú pozornosť riadeniu vozidla a situácii pred sebou. Svoju úlohu však môže zohrávať aj počasie, najmä v zime. Ak sneží či primŕza, vodiči by nemali jazdiť rýchlosťou, aká je povolená, ale pomalšie. Rýchlosť vozidla by mali prispôsobiť stavu a povahe vozovky,” uvádza Bazovský.

Upozorňuje tiež na potrebu vyhradiť si viac času na jazdu v zime, čo vodiči často podceňujú: „Trasa, ktorá môže v lete trvať 20 minút, vám v zime zoberie niekedy až 40 minút, najmä ak vozovka nie je upravená. Vtedy odporúčam naozaj spomaliť a nesnažiť sa dobehnúť stratený čas, radšej si vždy spraviť časovú rezervu,“ radí dopravný analytik.

Nebojte sa hmloviek a vyhnite sa prudkému brzdeniu

Keď teplota klesne pod nulu, dôležitou sa stáva aj zmes do ostrekovačov. Tá musí byť v zime nemrznúca, aby sa vám nestalo, že cez čelné sklo (v sychravom počasí dostáva zabrať nečistotami z vozovky) neuvidíte na cestu.

Pri šmykľavej ceste je kľúčové plynulé spomaľovanie, pretože pri prudkom brzdení veľmi ľahko dostanete šmyk. Pravda, to si vyžaduje maximálnu pozornosť a dobrý odhad situácie. Musíte mať dosť času na brzdenie, aby ste nevystavili tak riziku seba a tiež vodiča pred sebou a za vami. V zime sú dni kratšie a kľúčové denné trasy (napr. z práce a do práce) často absolvujete v šere, prípadne v tme.

Navyše, je znížená viditeľnosť a hmly sú početnejšie. V takom prípade neváhajte použiť hmlovky a intenzitu osvetlenia pri strete s iným automobilom znížte vypnutím diaľkových svetiel. Zabúdať netreba ani na včasnú výmenu pneumatík – každý rok sa najmä v južnej časti Slovenska opakuje situácia, keď (nielen) vodičov prekvapí príchod zimy a autoservisy kolabujú pod náporom objednávok na prezutie. Výsledkom je neprimeraný risk zo strany vodičov, ktorí naďalej jazdia na letných pneumatikách.

Chráňte seba i rodinu včas a zodpovedne

Okrem aktívnej ochrany je mimoriadne dôležitá i tá pasívna. „Štatistika je, žiaľ, neúprosná. Ak teda trávite veľa času na cestách, je riziko vyššie s každou ďalšou stovkou absolvovaných kilometrov. Životné poistenie je ideálne riešenie ako zabezpečiť rodinu aj v prípade toho najhoršieho zimného cestného scenára,“ hovorí Daniela Guťanová, hovorkyňa NN Životnej poisťovne

5 rád, ako pripraviť auto na zimu

1. Výmena pneumatík: Pri jazde na letných pneumatikách sa auto na snehu stáva nekontrolovateľným. Môžu za to vlastnosti letných pneumatík. Oproti zimným, majú menšiu priľnavosť  a dlhšiu brzdnú dráhu.

2. Geometria a vyváženie:   Po výmene pneumatík je dôležité nechať si urobiť aj geometriu a vyvážiť kolesá. Len tak zabezpečíte, že vám auto nebude zachádzať do strany a bude bezpečné.

3. Nemrznúce kvapaliny: Okrem vody do ostrekovačov je potrebné vymeniť aj chladiacu kvapalinu do motora. Pozor však na bod mrazu. Kvapaliny do – 20 vám v horách na lyžovačke nemusia stačiť.

4. Výmena stieračov: V zimnom období sa stierače opotrebujú oveľa skôr ako v inom ročnom období. Aby ste dosiahli dobrú viditeľnosť v aute je dobré si vymeniť stierače za nové.

5. Zimná výbava: Povinná výbava by nemala chýbať v žiadnom aute. S príchodom zimy však prichádzajú aj iné nástrahy. Na to aby sme na ne boli čo najlepšie pripravené by v našom aute nemala chýbať dobrá lopata, reťaze, metlička, škrabka na okná a rozmrazovač zámkov.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.