Podľa štatistík Ministerstva vnútra SR sú hlavnými príčinami smrteľných nehôd nevenovanie sa vedeniu vozidla a neprimeraná rýchlosť. Dopravný analytik Ján Bazovský súhlasí a dopĺňa:
„Vodiči nedostatočne venujú pozornosť riadeniu vozidla a situácii pred sebou. Svoju úlohu však môže zohrávať aj počasie, najmä v zime. Ak sneží či primŕza, vodiči by nemali jazdiť rýchlosťou, aká je povolená, ale pomalšie. Rýchlosť vozidla by mali prispôsobiť stavu a povahe vozovky,” uvádza Bazovský.
Upozorňuje tiež na potrebu vyhradiť si viac času na jazdu v zime, čo vodiči často podceňujú: „Trasa, ktorá môže v lete trvať 20 minút, vám v zime zoberie niekedy až 40 minút, najmä ak vozovka nie je upravená. Vtedy odporúčam naozaj spomaliť a nesnažiť sa dobehnúť stratený čas, radšej si vždy spraviť časovú rezervu,“ radí dopravný analytik.
Nebojte sa hmloviek a vyhnite sa prudkému brzdeniu
Keď teplota klesne pod nulu, dôležitou sa stáva aj zmes do ostrekovačov. Tá musí byť v zime nemrznúca, aby sa vám nestalo, že cez čelné sklo (v sychravom počasí dostáva zabrať nečistotami z vozovky) neuvidíte na cestu.
Pri šmykľavej ceste je kľúčové plynulé spomaľovanie, pretože pri prudkom brzdení veľmi ľahko dostanete šmyk. Pravda, to si vyžaduje maximálnu pozornosť a dobrý odhad situácie. Musíte mať dosť času na brzdenie, aby ste nevystavili tak riziku seba a tiež vodiča pred sebou a za vami. V zime sú dni kratšie a kľúčové denné trasy (napr. z práce a do práce) často absolvujete v šere, prípadne v tme.
Navyše, je znížená viditeľnosť a hmly sú početnejšie. V takom prípade neváhajte použiť hmlovky a intenzitu osvetlenia pri strete s iným automobilom znížte vypnutím diaľkových svetiel. Zabúdať netreba ani na včasnú výmenu pneumatík – každý rok sa najmä v južnej časti Slovenska opakuje situácia, keď (nielen) vodičov prekvapí príchod zimy a autoservisy kolabujú pod náporom objednávok na prezutie. Výsledkom je neprimeraný risk zo strany vodičov, ktorí naďalej jazdia na letných pneumatikách.
Chráňte seba i rodinu včas a zodpovedne
Okrem aktívnej ochrany je mimoriadne dôležitá i tá pasívna. „Štatistika je, žiaľ, neúprosná. Ak teda trávite veľa času na cestách, je riziko vyššie s každou ďalšou stovkou absolvovaných kilometrov. Životné poistenie je ideálne riešenie ako zabezpečiť rodinu aj v prípade toho najhoršieho zimného cestného scenára,“ hovorí Daniela Guťanová, hovorkyňa NN Životnej poisťovne
5 rád, ako pripraviť auto na zimu
1. Výmena pneumatík: Pri jazde na letných pneumatikách sa auto na snehu stáva nekontrolovateľným. Môžu za to vlastnosti letných pneumatík. Oproti zimným, majú menšiu priľnavosť a dlhšiu brzdnú dráhu.
2. Geometria a vyváženie: Po výmene pneumatík je dôležité nechať si urobiť aj geometriu a vyvážiť kolesá. Len tak zabezpečíte, že vám auto nebude zachádzať do strany a bude bezpečné.
3. Nemrznúce kvapaliny: Okrem vody do ostrekovačov je potrebné vymeniť aj chladiacu kvapalinu do motora. Pozor však na bod mrazu. Kvapaliny do – 20 vám v horách na lyžovačke nemusia stačiť.
4. Výmena stieračov: V zimnom období sa stierače opotrebujú oveľa skôr ako v inom ročnom období. Aby ste dosiahli dobrú viditeľnosť v aute je dobré si vymeniť stierače za nové.
5. Zimná výbava: Povinná výbava by nemala chýbať v žiadnom aute. S príchodom zimy však prichádzajú aj iné nástrahy. Na to aby sme na ne boli čo najlepšie pripravené by v našom aute nemala chýbať dobrá lopata, reťaze, metlička, škrabka na okná a rozmrazovač zámkov.