04.12.2017, 00:00

Štát podnikateľov odbremení od povinnej minimálnej dane

Po štyroch rokoch končí na Slovensku experiment s daňou zo straty. Túto „búdu“ ušilo ministerstvo financií v roku 2014 najmä na tie firmy a firmičky, ktoré mali dlhodobo v daňovom priznaní nulu alebo daňovú stratu.

Štát podnikateľov odbremení od povinnej minimálnej dane
Zdroj: Dreamstime

Experimentálna minimálna daň zasiahla predovšetkým malé podniky a bývalých živnostníkov prerobených na mnohé jednoosobové eseročky, ktoré sa len tak-tak držali v zisku.


Štát síce získal hneď v prvom roku odvádzania z licencie okolo 80 miliónov eur do rozpočtu navyše, ale, ako podotýka analytik INESS Martin Vlachynský, správanie firiem zásadným spôsobom nezmenil. „Len sa posunuli hranice daňovej optimalizácie z nula eur na úroveň daňových licencií, čo pre rozpočet nie je významné číslo.“

Možnosť odpočítania
Od januára 2018 tak firmy prestávajú platiť licenciu. Znamená to, že poslednýkrát ju zaplatia v daňovom priznaní do 31. marca 2018, ak majú účtovníctvo uplatňujúce kalendárny rok. Ak má firma hospodársky rok, bude to trocha inak.

Povinnosť platiť licenciu sa pri takej firme bude poslednýkrát vzťahovať na zdaňovacie obdobie adekvátne ukončené v priebehu kalendárneho roku 2018, vysvetľuje daňová poradkyňa Martina Zabáková z kozultačnej spoločnosti Consultare.

Keďže doteraz si mohli firmy licenciu odpočítať v nasledujúcich rokoch z vypočítanej dane, takáto možnosť im zostane aj po 1. januári 2018. O svoje peniaze tak neprídu.


„Kladný rozdiel medzi daňovou licenciou a svojou daňou si podnikateľ bude môcť naďalej započítať počas troch bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích obdobiach, začínajúc nasledujúcim obdobím, za ktoré už licenciu zaplatil,“ zdôrazňuje Zabáková.

Ak sa teda daň zo straty odvedie v poslednom „povinnom“ období, za rok 2017, bude sa musieť stihnúť jej odpísanie z dane najneskôr do roku 2020. Inak prepadne štátu.

Hypotetická hranica
Odborníci upozorňujú aj na to, že pri odpočítavaní licencie v budúcnosti treba byť opatrný.
„Stále bude platiť, že najprv musí byť daň vyššia, než je zákonná licencia, a až pri tomto rozdiele bude môcť podnikateľ využiť zápočet licencie,“ opisuje Zabáková. Čiže aj po zrušení inštitútu licencie si budete musieť ku koncu zdaňovacieho obdobia vypočítať a sledovať pomyselnú hranicu tej „svojej“ licencie, ktorú by ste platili, ak by štát inštitút licencie prevádzkoval naďalej. A potom, ak vaša daň túto pomyselnú hranicu presiahne, si budete môcť odpočítať „svoju“ (zvyšnú) licenciu z predchádzajúcich troch zdaňovacích období.

Licencia zaplatená v minulosti vám neprepadne, ak budete mať dostatočný zisk

ČÍSLO:


1. 1. 2018
od tohto termínu prestanú firmy platiť povinnú „daň zo straty“

Kedy minimálnu daň zaplatíte naposledy

1. Ak si firma uplatňuje v účtovníctve kalendárny rok, naposledy zaplatí daňovú licenciu za zdaňovacie obdobie končiace sa 31. 12. 2017, teda zaplatí ju v daňovom priznaní do konca marca 2018 (ak nemá odložené priznanie).

2. Ak si firma uplatňuje v účtovníctve hospodársky rok, naposledy zaplatí licenciu v priebehu kalendárneho roka 2018.

Ako si ju odpočítate z dane v priznaní
1. Aj po 31. 12. 2017 existuje možnosť odpočítať si daňovú licenciu z dane zaplatenú v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach.


2. Naďalej platí, že kladný rozdiel medzi licenciou a daňou vypočítanou v daňovom priznaní môžete

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.