16.01.2018, 00:00

Zákon o justičnej službe je na obzore

Práca v justícii je odborne a psychicky náročná, ale slabo ohodnotená. Právnici preto uprednostňujú súkromnú sféru. Nový zákon by to mal zmeniť.

Zákon o justičnej službe je na obzore
Zdroj: TASR

Ministerstvo spravodlivosti začalo pripravovať očakávaný návrh zákona o justičnej štátnej službe. Jeho cieľom má byť stabilizácia personálneho obsadenia súdov, ako aj podporného aparátu sudcu, a to tak, aby boli dodržané princípy rozhodovania zákonným sudcom. Od 1. júna 2017 je síce účinná nová právna úprava, ktorú priniesol zákon o štátnej službe, nie je však možné použiť ju v celom rozsahu aj na štátnu službu pri výkone súdnictva. Vzhľadom na určité špecifiká, ktoré táto štátna služba vykazuje, navrhuje rezort spravodlivosti, aby sa na ňu aplikoval zákon o štátnej službe len vtedy, ak nový návrh zákona nebude obsahovať špecifickú úpravu.

Mnohé rezorty majú už dávno osobitú úpravu. V justícii sa na ňu stále čaká. Ingrid Vrkočová, predsedníčka Odborového zväzu justície, to považuje za nepochopiteľné vzhľadom na to, že súdnictvo je tretím pilierom moci v krajine. „Malo by byť prioritou štátu, aby justícia bola stabilná, efektívna a rýchla. Aby úprava štátnozamestnaneckých vzťahov v nej bola jasne zadefinovaná, pracovníci zodpovedajúco platovo ohodnotení, pretože bez kvalitných odborných a administratívnych pracovníkov rozhodovacia činnosť sudcu nie je dobre možná,“ vysvetlila Vrkočová.

Slabé zázemie
Platí, že sudcovia by sa mali zamerať na tie veci, ktoré skutočne vyžadujú právne znalosti sudcu. V Európe je preto bežné, že sudcovia majú aspoň jedného právneho asistenta, ktorý pomáha pri právnom výskume a príprave návrhu, a tiež asistenta, ktorý napríklad riadi pojednávanie a každodenné záležitosti. Len v porovnaní so susednou Českou republikou majú naši sudcovia oveľa slabšie vybudované zázemie v podobe asistentov, ktorí by ich odbremenili od práce, ako sú napríklad rešerše judikatúry európskych súdov.

„Kvalitné odborné zázemie je veľmi dôležité aj pre to, aby sa zjednocovala rozhodovacia prax súdov, a aby sa sudcovia mohli viac venovať najkvalifikovanejším činnostiam pri výkone súdnictva,“ hovorí docent Ján Škrobák, prodekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Pritom slabšie odborné zázemie našich súdov možno označiť za jeden z faktorov, ktoré negatívne ovplyvňujú dĺžku súdnych konaní na Slovensku.


Osobitná právna úprava vo vzťahu k štátnozamestnaneckým miestam na súdoch je vyvolaná najmä tým, že „administratívni zamestnanci sú pri plnení svojich úloh akousi predĺženou rukou sudcu, to znamená i výkonu súdnej moci,“ uvádza ministerstvo spravodlivosti.

Treba zvýšiť motiváciu
Vo vyspelej Európe je postavenie a vnímanie odborného a administratívneho aparátu sudcu na úplne inej úrovni. A, samozrejme, aj ich odmeňovanie. Na tento stav by mala reagovať nová právna úprava, keďže práve neprimeranou zaťaženosťou a najmä slabým platovým ohodnotením, ktoré nezodpovedá vysoko odbornej a psychicky náročnej práci, dochádza v rezorte k vysokej fluktuácii. „Existencia osobitného zákona je opodstatnená jednak preto, že by sa tým zvýraznilo nezávislé postavenie súdnictva, a jednak preto, že by mohla priniesť finančnú motiváciu najmä pre mladých kvalitných právnikov, aby pôsobili v justícii,“ myslí si Škrobák.

Podľa Vrkočovej je dôležité, aby sa výška platov zamestnancov justície čo najviac priblížila k platom zamestnancov Ústavného súdu, aby jednotlivé stupne platových taríf úmerne rástli spolu s minimálnou mzdou, a tiež aby sa urýchlilo zbližovanie platov štátnych zamestnancov, teda aj zamestnancov justície, na úroveň platov, aké sú v rozvinutých štátov Európskej únie.

Rezort spravodlivosti si je vedomý aktuálnej situácie a usiluje sa nastav

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.