14.02.2018, 00:00

Čipovanie psov bude povinné

Nové povinnosti, vyplývajúce pre majiteľov psov z pripravovanej novely zákona o veterinárnej starostlivosti, vyvolali vlnu vášní. Zapracovávali sa do nej mnohé pripomienky. Za i proti. Teraz prechádza schvaľovaním a predpokladá sa, že bude platiť najskôr v septembri.

zverolekár
Zdroj: Reuters

Na konečnej verzii novely pracovalo ministerstvo pôdohospodárstva niekoľko mesiacov. „Pri jeho príprave sme viedli diskusie so všetkými zainteresovanými stranami – kynológmi, organizáciami na ochranou zvierat či veterinárnymi lekármi. Do finálnej verzie sme zapracovali aj ich podnety a pripomienky,“ uviedla ministerka Gabriela Matečná. „Zviera už viac nebude definované ako vec, ale ako živý tvor, cítiaca bytosť. Viacerými systémovými opatreniami, povinnou evidenciou a čipovaním psov budeme bojovať proti množiteľom,“ spresnila.

Čipovanie bude povinné
Do roku 2011 platilo, že spoločenské zviera ako pes či fretka mali mať tetovanie. Od toho roku sa zaviedlo čipovanie, ktoré však nebolo povinné. Povinne sa musia čipovať iba tie psy, mačky a fretky, ktoré cestujú mimo republiky.

Ak sa však novela schváli, agrorezort ňou zavedie systémové nástroje v boji proti množiteľom psov – jasnou identifikáciou a registráciou psov aj ich vlastníkov. Majitelia budú povinní dať psa začipovať najneskôr do 12 týždňov od jeho narodenia. V prípade predaja, alebo ak ho darujú inej osobe, bude musieť byť začipovaný ešte pred zmenou vlastníka bez ohľadu na vek šteňaťa. Povinná identifikácia a registrácia psov a ich držiteľov zabezpečí kompletnú evidenciu psov v Centrálnom registri spoločenských zvierat. Množitelia tak budú presne identifikovateľní a postihovaní. „Naším cieľom je povinným čipovaním psov dosiahnuť do niekoľkých rokov stav, keď nebudeme mať preplnené útulky a stratené psíky sa budú rýchlo vracať majiteľom,“ uviedla ministerka.

Kto bude čipovať
Čipovanie zabezpečia veterinárni lekári, ktorí budú musieť psa do 24 hodín od začipovania zaevidovať do centrálneho registra zvierat. Veterinárny lekár okrem toho získa právo vyzvať vlastníka psa na preukázanie dokladu totožnosti. Pri zmene majiteľa bude musieť pôvodný vlastník psa nahlásiť zmenu i údaje o novom vlastníkovi do 21 dní prostredníctvom veterinárneho lekára. Rovnako do 21 dní musí majiteľ nahlásiť veterinárnemu lekárovi aj úhyn psa. V databáze budú jasne zaznačené pohyby psov a zmeny ich vlastníkov. Veterinárni inšpektori tak budú môcť ľahko a účelovo vytipovať podozrivých majiteľov a prísť ich skontrolovať. Už žijúce psy budú musieť byť začipované najneskôr do roku 2020.

Majitelia sa nemusia obávať administratívy. Všetky elektronické úkony v centrálnom registri zvierat urobí za vlastníkov veterinárny lekár. Chovatelia šteniat budú musieť pri povinnej registrácii psa uviesť aj číslo čipu matky. V prípade plánovaného rozmnožovania musí dať majiteľ suku zaregistrovať ešte pred pripustením. V prípade neplánovanej brezivosti ju musí dať čipovať bezodkladne. Novela klepne po prstoch aj špekulantom. V rámci opatrenia proti množiteľom bude totiž agrorezort prostredníctvom štátneho podniku Plemenárske služby schopný vykonávať DNA testy, ktoré odhalia pravdivú informáciu o matke čipovaného psa, čím sa významne obmedzia špekulácie nelegálnych množiteľov.

Aké budú pokuty
V prípade podozrenia z týrania budú mať právo vstúpiť na pozemok aj bez prítomnosti polície. Zavedené zmeny budú nepoctivých majiteľov psov postihovať. Rezort zavádza pokuty pre osoby, ktoré v centrálnom registri svojich psov nezaevidujú. Fyzické osoby môžu dostať pokutu do 800 eur, právnické až do 3 500 eur. Ministerstvo myslelo aj na právomoci polície. Muži zákona budú môcť vstúpiť na pozemok už pri podozrení na utýrané zviera.

Agrorezort novelou reaguje aj na aktuálne témy. Majitelia živých tvorov budú za ne niesť v prípade napadnutia človeka zvieraťom

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.