07.05.2018, 00:00

Na verejný odpad sa musia pripojiť už i staršie domy

Ak ste majiteľom pozemku alebo domu, kde je žumpa, a máte vo vašej obci dostupnú verejnú kanalizáciu, musíte sa na ňu najneskôr do roku 2021 pripojiť. Ale len ak je to technicky možné a finančne primerané. Stanovuje to novela vodného zákona.

Na verejný odpad sa musia pripojiť už i staršie domy
Zdroj: Archív Julie Jungwirthovej

Na verejný odpad by sa po novom mali pripojiť hlavne tí ľudia, ktorí majú kanalizáciu pri dome, no napriek tomu používajú žumpu. V mnohých obciach sa vybudovali kanalizácie aj z európskych peňazí a do roku 2021 treba dosiahnuť, aby sa pripojilo aspoň 85 percent tých, ktorí môžu. To je jedna z podmienok na poskytnutie dotácie z eurofondov. Inak hrozí, že obce budú musieť európske peniaze za kanalizáciu vrátiť. Doteraz zákon povoľoval domáce čističky a žumpy. Sú to však len dočasné riešenia v situácii, keď sa na verejnú kanalizáciu nedalo pripojiť, či už pre technické, alebo ekonomické prekážky, prípadne z dôvodu, že kanalizácia v obci nebola vôbec.


„Pripojenie na obecnú kanalizáciu si musia ľudia hradiť sami, ale vložené peniaze by sa im mali pomerne rýchlo vrátiť,“ vysvetľuje Dušan Slávik, konateľ advokátskej kancelárie Puchalla, Slávik & partners. Ak si totiž dnes niekto plní všetky povinnosti spojené s prevádzkovaním žumpy, čo znamená, že ju dáva kontrolovať, obsah dáva vyvážať, ako má, a tam, kam má, pripojenie na verejnú kanalizáciu mu náklady zníži.

O žumpu sa treba starať
„Novela prináša aj povinnosť prevádzkovať žumpu podľa všetkých platných predpisov,“ informuje Andrea Sládková, manažérka produktovej skupiny v spoločnosti Poradca podnikateľa. Zákon nedovoľuje žiadne pochybné vypúšťanie obsahu žumpy do záhrady, na pole alebo len tak do zeme. Ak to tak robí, ľudia z okolia by to mali nahlásiť obci alebo na okresný úrad, prípadne inšpekcii životného prostredia či polícii. Samozrejme, so zdokumentovaním stavu.


Každý maji

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.