07.05.2018, 00:00

Na verejný odpad sa musia pripojiť už i staršie domy

Ak ste majiteľom pozemku alebo domu, kde je žumpa, a máte vo vašej obci dostupnú verejnú kanalizáciu, musíte sa na ňu najneskôr do roku 2021 pripojiť. Ale len ak je to technicky možné a finančne primerané. Stanovuje to novela vodného zákona.

Na verejný odpad sa musia pripojiť už i staršie domy
Zdroj: Archív Julie Jungwirthovej

Na verejný odpad by sa po novom mali pripojiť hlavne tí ľudia, ktorí majú kanalizáciu pri dome, no napriek tomu používajú žumpu. V mnohých obciach sa vybudovali kanalizácie aj z európskych peňazí a do roku 2021 treba dosiahnuť, aby sa pripojilo aspoň 85 percent tých, ktorí môžu. To je jedna z podmienok na poskytnutie dotácie z eurofondov. Inak hrozí, že obce budú musieť európske peniaze za kanalizáciu vrátiť. Doteraz zákon povoľoval domáce čističky a žumpy. Sú to však len dočasné riešenia v situácii, keď sa na verejnú kanalizáciu nedalo pripojiť, či už pre technické, alebo ekonomické prekážky, prípadne z dôvodu, že kanalizácia v obci nebola vôbec.


„Pripojenie na obecnú kanalizáciu si musia ľudia hradiť sami, ale vložené peniaze by sa im mali pomerne rýchlo vrátiť,“ vysvetľuje Dušan Slávik, konateľ advokátskej kancelárie Puchalla, Slávik & partners. Ak si totiž dnes niekto plní všetky povinnosti spojené s prevádzkovaním žumpy, čo znamená, že ju dáva kontrolovať, obsah dáva vyvážať, ako má, a tam, kam má, pripojenie na verejnú kanalizáciu mu náklady zníži.

O žumpu sa treba starať
„Novela prináša aj povinnosť prevádzkovať žumpu podľa všetkých platných predpisov,“ informuje Andrea Sládková, manažérka produktovej skupiny v spoločnosti Poradca podnikateľa. Zákon nedovoľuje žiadne pochybné vypúšťanie obsahu žumpy do záhrady, na pole alebo len tak do zeme. Ak to tak robí, ľudia z okolia by to mali nahlásiť obci alebo na okresný úrad, prípadne inšpekcii životného prostredia či polícii. Samozrejme, so zdokumentovaním stavu.


Každý maji

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.