14.05.2018, 00:00

Ročné zúčtovanie sa znovu odkladá

Štát sa po niekoľkoročnom odklade chystal zaviesť ročné zúčtovanie odvodov do Sociálnej poisťovne. Ministerstvo práce a sociálnych vecí predložilo návrh, aby sa prvýkrát urobilo v roku 2020 za rok 2019. Ale myšlienka uviazla.

Ročné zúčtovanie sa znovu odkladá
Zdroj: Dreamstime

Proti návrhu na zúčtovanie sociálnych odvodov sa postavila Sociálna poisťovňa. Dôvodí tým, že treba zmeniť informačné systémy, a preto žiadala posunúť celý proces o dva roky. Rezort práce to uznal. Prvýkrát tak ročne zúčtuje príjmy pracujúcich ľudí najskôr v roku 2021 za rok 2020.

S čím sa ráta

Koho sa bude ročné zúčtovanie sociálnych odvodov týkať? Zamestnancov, zamestnávateľov, samostatne zárobkovo činných osôb. Výnimku dostane štát. Ročnému zúčtovaniu nebudú podliehať odvody Sociálnej poisťovne za poberateľov úrazovej renty a výnimku budú mať aj dobrovoľne poistené osoby.

Najviac budú zmenami dotknuté niektoré skupiny zamestnancov a živnostníkov. „Zhoršenie pocítia zamestnanci, ktorí si privyrábajú ako živnostníci. Budú platiť minimálne odvody aj z príjmov, ktoré nadobudnú ako SZČO. To je rozdiel oproti ročnému zúčtovaniu zdravotného poistenia, pri ktorom poisťovňa v ročnom zúčtovaní zohľadní, ak si živnostník platí poistné z viacerých zdrojov, a spravidla mu vychádza nižšie ako minimálne poistné, a ak si platí odvody aj zo zamestnania,“ informuje Peter Huba zo Slovenskej komory daňových poradcov.


Negatíva a pozitíva
Negatívne sa dotkne ročné zúčtovanie aj začínajúcich živnostníkov, ktorí v súčasnosti neplatia sociálne odvody za prvý rok podnikania, ale po novom by sa im z podaného daňového priznania v rámci ročného zúčtovania malo vypočítať, koľko majú doplatiť Sociálnej poisťovni aj za tento prvý rok.

„Naopak, prilepšiť by si mali študenti a dôchodcovia pracujúci na dohodu,“ pokračuje Peter Huba. Namiesto úľavy na poistnom sa zavádza odvodová položka. Podľa neho bude mať pozitívny vplyv aj na rodičovské dávky. V prípade, ak ročné zúčtovanie ukáže, že rodičovská dávka mala byť vyššia, Sociálna poisťovňa matke alebo otcovi sumu doplatí. Ak by sa ukázalo, že mala byť nižšia, vyplatené rodičovské dávky sa nebudú vracať, ale sa znížia až od momentu prepočítania.

Pohoršia si ale zamestnanci, ktorým firma napríklad raz do roka priznáva vysokú odmenu. Novela totiž zavádza inštitút maximálneho ročného vymeriavacieho základu. V rámci ročného zúčtovania sociálnych odvodov sa spočítajú vyplatené mzdy a odmeny a budú sa porovnávať s týmto základom, čo bude v ich prípade znamenať možný vznik nedoplatku na poistnom. Nie ako teraz, keď sa sociálne odvody platia len do sumy maximálneho mesačného vymeriavacieho základu a vyplatené sumy nad túto hranicu odvodom nepodliehajú.

Čo je cieľom
„Cieľom ročného zúčtovania je od občanov vybrať viac odvodov ako doteraz. I napriek tomu, že príjmy zo sociálnych odvodov v poslednom období výrazne rastú,“ podotýka Radoslav Ďurana zo spoločnosti INESS. Zúčtovanie je cielené na ľudí s nadštandardnými príjmami, ktorí v jednom mesiaci roka vykážu príjmy vyššie ako sedemnásobok priemernej mzdy. To je súčasná úroveň maximálneho vymeria

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.