13.06.2018, 23:15

Scelenú pôdu ľudia berú ako vlastnú

Pozemkové úpravy štát rozbehne v ďalších 168 lokalitách Slovenska. Sú podľa agropodnikateľov a starostov jediným riešením, ktoré by mohli poľnohospodárom uľahčiť hospodárenie na pôde. Idú však pomalým tempom.

Scelenú pôdu ľudia berú ako vlastnú
Zdroj: Dreamstime

Odpovedá Jaroslav Jánoš, Iniciatíva poľnohospodárov

1. Drobní poľnohospodári
Koľko pôdy dnes obhospodarujú malí podnikatelia?
Na Slovensku pripadá iba päť percent z obhospodarovanej plochy na malých podnikateľov. Potravinová sebestačnosť našej krajiny je preto na úrovni iba 37 percent a stále klesá. Na drobnej pôde sa pestujú priemyselné plodiny ako kukurica, pšenica alebo repka. Tie sú určené pre priemysel, nie pre potravinovú základňu Slovenska. Takto by mohla byť ohrozená potravinová bezpečnosť a dokazuje to aj neustále sa znižujúci podiel slovenských výrobkov na našom trhu. Dovozové potraviny naproti tomu pribúdajú.

Odpovedá Vladimír Kartusek, Envi-Geos

2. Pozemky a vinárstvo
Aká je situácia vo vlastníctve pozemkov pod vinohradmi?
Prekážkou v investovaní do obnovy vinohradov je práve rozdrobenosť pozemkového vlastníctva. Spočíva jednak vo veľkom počte parciel a takisto vo veľkom počte vlastníkov a vlastníckych podielov.

3. Jediný nástroj
Ako by mohli pomôcť pozemkové úpravy vinohradníctvu?
Pozemky, na ktorých sú vysadené vinohrady, potrebujú pozemkové úpravy, keďže sú jediným nástrojom na ich usporiadanie. Vykúpenie väčšej súvislej plochy je totiž popri časovej náročnosti aj pomerne rizikové. Zahŕňa v sebe vyjednávanie so všetkými dotknutými známymi vlastníkmi a v prípade, že sa tento krok podarí úspešne absolvovať, nádejný vinohradník stojí pred problémom s neznámymi vlastníkmi, respektíve vlastníkmi s neznámym pobytom. Spoluvlastnícke podiely, na ktoré sa doteraz neuskutočnili dedičské konania, nie je možné odkupovať a celé usporiadanie pozemkov sa naťahuje a odďaľuje. Pozemky pôvodných vinohradov tak svojim vlastníkom neprinášajú nijaký úžitok.

Odpovedá Ján Harvilko, Agro Eko Služby Bukovce

4. Situácia v okrese Stropkov
V koľkých katastrálnych územiach sa v okrese Stropkov uskutočnili pozemkové úpravy hradené z eurofondov?
Zrealizované boli projekty v štyroch katastrálnych územiach. Posledný realizovaný projekt sa začal ešte v roku 2009. Vo verejnom obstarávaní sú tri katastrálne územia. V okrese je celkovo 47 katastrálnych území a postup pozemkových úprav je pomalý. Tam, kde boli vykonané pozemkové úpravy, sa evidentne zmenilo aj myslenie ľudí vo vzťahu k pôde. Už vedia, že je to naša, respektíve ich pôda. Väčšina obcí má záujem o pozemkové úpravy, avšak niektorí starostovia sú zdržanliví, čo je na škodu.

5. Ceny pôdy
Majú pozemkové úpravy vplyv aj na ceny pôdy, zdvihli ju?
Po pozemkových úpravách došlo k zvyšovaniu ceny pozemkov o 70 až 100 percent, a to je výhoda pre vlastníkov rolí. A takto došlo aj k zvýšeniu nájomného za pozemky, ktoré si prenajímajú agropodniky alebo samostatne hospodáriaci roľníci. Treba však povedať aj to, že po pozemkových úpravách dochádza znovu aj k triešteniu už scelených parciel pri dedičskom konaní. V tejto veci by preto pomohla jednoznačná právna norma, ktorá by to riešila.

Odpovedá Patrik Magdoško, Občianska iniciatíva Zemplína

6. Situácia na Zemplíne
V čom spočívajú problémy poľnohospodárov v oblasti Zemplína?
V rozdrobenosti pôvodných hospodárstiev a tá je kombinovaná s nevysporiadanými vlastníckymi vzťahmi k pôde, čo nám prináša viacero negatív. Bráni efektívnemu využitiu pozemkov v poľnohospodárskej a lesnej výrobe, a to najmä kvôli ich častej nedostupnosti. Malé parcely ochromujú aj obchodovanie s pôdou a neumožňujú na pozemkoch uplatňovať náležitosti, ktoré súvisia s vodohospodárskymi úpravami a protierozívnymi opatreniami.

7. Malé parcelky
Zmeniť by to mal projekt pozemkových úprav, ktorý sa už v niektorých obciach Zemplína rozbehol. Ten umožní sceliť drobné výmery do ucelených lánov. Proces prebieha zámenou pozemkov. To znamená, že ak je majiteľ vlastníkom viacerých parciel, zlejú sa do jednej a ostatní majitelia dostanú náhradný pozemok porovnateľnej bonity. Vlastníci s tým však musia súhlasiť. Najväčšie problémy bývajú práve pri odsúhlasovaní návrhu umiestnenia nových parciel, ktoré dostanú vlastníci za pôvodné, pretože nie vždy sú spokojní s novou lokalitou.

Odpovedá Alojz Lačin, starosta, Habovka

8. Jednoduché pozemkové úpravy
Prečo ste sa pustili do jednoduchých pozemkových úprav?
Komplexné pozemkové úpravy hradené z eurofondov v našej obci neboli a ani sa neplánujú, aj keď by sme si ich veľmi želali. Mojou prioritou pri nástupe do funk

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.