10.07.2018, 00:00

Protischránkový zákon je proti korupcii pri tendroch bezmocný

Protischránkový zákon je v praxi len rok a pripravuje sa už jeho novela. Odstrániť mal korupciu a klientelizmus pri štátnych zákazkách. Ako však tvrdí jeden z jeho tvorcov, advokát Andrej Leontiev, sám osebe nestačí.

Protischránkový zákon je proti korupcii pri tendroch bezmocný

Už vyše roka platí, že firmy, ktoré dostávajú štátne zákazky, musia zverejniť svojich skutočných majiteľov. Zákon o registri partnerov verejného sektora, známy aj ako protischránkový, ešte z dielne ministerky Žitňanskej, zaviedol aj register partnerov verejného sektora. Zapisujú sa doň povinne koneční vlastníci firiem, známi ako koneční užívatelia výhod. Ako hodnotíte tento zákon po roku od jeho účinnosti?
V prvej fáze bolo nevyhnutné zabezpečiť, aby začal fungovať verejný register a aby partneri verejného sektora zapísali svojich skutočných vlastníkov. Toto sa podarilo a dnes je v registri okolo 15-tisíc subjektov. V internetovom registri dnes môže každý v reálnom čase vidieť, ktoré fyzické osoby, za ktorými firmami stoja. Postupne nasleduje druhá fáza, kde na základe podaní verejnosti alebo iných osôb, súd preveruje tie zápisy, ktoré vzbudzujú pochybnosti. Táto fáza sa začala len nedávno a v najbližšom čase začne prinášať prvé výsledky. Treba zdôrazniť, že protischránkový zákon je iba jeden z nástrojov na celospoločenskú kontrolu nakladania s verejnými zdrojmi. Jeho cieľom je zvýšiť transparentnosť vzťahov medzi verejným a súkromným sektorom. Podľa zákona sa preverujú a zverejňujú skutoční vlastníci subjektov, ktorí so štátom obchodujú.

Akým smerom sa posunula situácia v oblasti schránkových firiem?
Na verejnosť prenikla napríklad informácia, že v registri partnerov verejného sektora je zapísaných len okolo dvadsať cyperských občanov, ktorí sú alebo sa vydávajú za skutočných vlastníkov partnerov verejného sektora. Vzhľadom na počet subjektov, ktoré sú zapísané v registri, ide o veľmi nízke číslo. Ide o výrazný posun, keďže podnikatelia boli nútení rozkryť svoju skutočnú vlastnícku štruktúru až za schránkové firmy a ich formálnych cyperských spoločníkov. Prípadne museli túto štruktúru podstatne zmeniť a zlegalizovať.

Zverejňujú firmy skutočných konečných užívateľov výhod? Alebo sa aj naďalej vyskytujú prípady, keď sú konečnými užívateľmi iba nastrčení štatutári, tak ako to bolo v prípade Váhostavu, kde až po verejnom tlaku bol uvedený ako skutočný vlastník Juraj Široký?
Podnikatelia, ktorí obchodujú so štátom a spĺňajú všetky kritériá, musia a zároveň sú motivovaní konečných užívateľov výhod zverejňovať v registri partnerov verejného sektora. Bez toho totiž verejné zdroje čerpať nemôžu. Samozrejme, protischránkový zákon nie je „všeliek“. Pre určité percento špekulantov bude stále ešte výhodné zákon obchádzať, vytvárať zložité vlastnícke al

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.