10.07.2018, 00:00

Protischránkový zákon je proti korupcii pri tendroch bezmocný

Protischránkový zákon je v praxi len rok a pripravuje sa už jeho novela. Odstrániť mal korupciu a klientelizmus pri štátnych zákazkách. Ako však tvrdí jeden z jeho tvorcov, advokát Andrej Leontiev, sám osebe nestačí.

Protischránkový zákon je proti korupcii pri tendroch bezmocný

Už vyše roka platí, že firmy, ktoré dostávajú štátne zákazky, musia zverejniť svojich skutočných majiteľov. Zákon o registri partnerov verejného sektora, známy aj ako protischránkový, ešte z dielne ministerky Žitňanskej, zaviedol aj register partnerov verejného sektora. Zapisujú sa doň povinne koneční vlastníci firiem, známi ako koneční užívatelia výhod. Ako hodnotíte tento zákon po roku od jeho účinnosti?
V prvej fáze bolo nevyhnutné zabezpečiť, aby začal fungovať verejný register a aby partneri verejného sektora zapísali svojich skutočných vlastníkov. Toto sa podarilo a dnes je v registri okolo 15-tisíc subjektov. V internetovom registri dnes môže každý v reálnom čase vidieť, ktoré fyzické osoby, za ktorými firmami stoja. Postupne nasleduje druhá fáza, kde na základe podaní verejnosti alebo iných osôb, súd preveruje tie zápisy, ktoré vzbudzujú pochybnosti. Táto fáza sa začala len nedávno a v najbližšom čase začne prinášať prvé výsledky. Treba zdôrazniť, že protischránkový zákon je iba jeden z nástrojov na celospoločenskú kontrolu nakladania s verejnými zdrojmi. Jeho cieľom je zvýšiť transparentnosť vzťahov medzi verejným a súkromným sektorom. Podľa zákona sa preverujú a zverejňujú skutoční vlastníci subjektov, ktorí so štátom obchodujú.

Akým smerom sa posunula situácia v oblasti schránkových firiem?
Na verejnosť prenikla napríklad informácia, že v registri partnerov verejného sektora je zapísaných len okolo dvadsať cyperských občanov, ktorí sú alebo sa vydávajú

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.