30.07.2018, 00:00

Sceľte pôdu a výhodne ju predajte

Rozdrobené parcely, o ktoré sa delia viacerí vlastníci. Taká je realita na slovenskom vidieku. A to je tiež dôvod, prečo sa svojho vlastníctva mnohí vzdávajú a predávajú podiely aj pod cenu. Pritom, ako upozorňuje Jozef Urban, podpredseda predstavenstva Komory pozemkových úprav, sceľovať pozemky sa dá. Len je potrebná vôľa vlastníkov. Postup podrobne reguluje zákon o pozemkových úpravách, ktorý nedávno proces zjednodušil.

Sceľte pôdu a výhodne ju predajte
Zdroj: Dreamstime

1. Aký je rozdiel medzi komplexnými a jednoduchými pozemkovými úpravami a ako sa vlastníci o nich dozvedia.

Komplexné pozemkové úpravy nariaďuje štát cez okresné úrady, a to na základe záujmu obce. Podmienkou na spracovanie projektu sú financie. Na druhej strane sa dajú využiť aj jednoduché pozemkové úpravy. „Tie štát nenariaďuje, ale povoľuje ich, a to na žiadosť investora, ktorým môže byť obec, podnikateľský subjekt, ale aj združenie vlastníkov,“ upozorňuje Urban. Všetci vlastníci v navrhovanom obvode projektu sú príslušným okresným úradom, pozemkovým a lesným odborom oslovení listom. Z neho sa dozvedia o chystaných pozemkových úpravách. V liste je aj pozvánka na stretnutie, kde sa potom zisťuje záujem vlastníkov o vykonanie projektu. „Musia súhlasiť vlastníci nadpolovičnej výmery plochy zahrnutej do obvodu pozemkových úprav,“ vraví Urban.

2. Potrebný počet vlastníkov s pozemkovými úpravami súhlasia, nasleduje prípravné konanie.
V prípravnom konaní sa prevarujú dôvody naliehavosti a hospodárskej účelnosti vykonania pozemkových úprav. Vytýčia sa hranice obvodu a určia pozemky, ktoré sú z poz

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.