30.07.2018, 00:00

Sceľte pôdu a výhodne ju predajte

Rozdrobené parcely, o ktoré sa delia viacerí vlastníci. Taká je realita na slovenskom vidieku. A to je tiež dôvod, prečo sa svojho vlastníctva mnohí vzdávajú a predávajú podiely aj pod cenu. Pritom, ako upozorňuje Jozef Urban, podpredseda predstavenstva Komory pozemkových úprav, sceľovať pozemky sa dá. Len je potrebná vôľa vlastníkov. Postup podrobne reguluje zákon o pozemkových úpravách, ktorý nedávno proces zjednodušil.

Sceľte pôdu a výhodne ju predajte
Zdroj: Dreamstime

1. Aký je rozdiel medzi komplexnými a jednoduchými pozemkovými úpravami a ako sa vlastníci o nich dozvedia.

Komplexné pozemkové úpravy nariaďuje štát cez okresné úrady, a to na základe záujmu obce. Podmienkou na spracovanie projektu sú financie. Na druhej strane sa dajú využiť aj jednoduché pozemkové úpravy. „Tie štát nenariaďuje, ale povoľuje ich, a to na žiadosť investora, ktorým môže byť obec, podnikateľský subjekt, ale aj združenie vlastníkov,“ upozorňuje Urban. Všetci vlastníci v navrhovanom obvode projektu sú príslušným okresným úradom, pozemkovým a lesným odborom oslovení listom. Z neho sa dozvedia o chystaných pozemkových úpravách. V liste je aj pozvánka na stretnutie, kde sa potom zisťuje záujem vlastníkov o vykonanie projektu. „Musia súhlasiť vlastníci nadpolovičnej výmery plochy zahrnutej do obvodu pozemkových úprav,“ vraví Urban.

2. Potrebný počet vlastníkov s pozemkovými úpravami súhlasia, nasleduje prípravné konanie.
V prípravnom konaní sa prevarujú dôvody naliehavosti a hospodárskej účelnosti vykonania pozemkových úprav. Vytýčia sa hranice obvodu a určia pozemky, ktoré sú z poz

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.