19.10.2018, 00:11

Pasívne domy sú u nás hudba budúcnosti

Ekológia, vízia do budúcnosti, zdravé prostredie pre život a tiež extrémne nízka cena za energie. Taká je stručná charakteristika pasívnych alebo nulových domov. Ak sa s týmito hodnotami stotožňujete, nie je od veci pouvažovať o bývaní v pasívnom dome.

Pasívne domy sú u nás hudba budúcnosti
Zdroj: Dreamstime

Základnou charakteristikou takéhoto domu, ako uvádza portál energieprevas.sk, je spotreba energií nižšia než 15 kWh/m2 ročne. Extrémnym prípadom sú „nulové“ domy so spotrebou pod päť kWh/m2 ročne, prípadne aktívne domy, ktoré sú energeticky dokonca v pluse. Keďže si však vyžadujú mimoriadne vhodné podmienky a náročnejšie technické riešenia – v prípade aktívnych domov napríklad inštaláciu aspoň malej solárnej elektrárne – zatiaľ sa masovejšie nestavajú.

Charakteristika stavby

Základným rozdielom oproti nízkoenergetickým domom so spotrebou energie v intervale 15 až 50 kWh/m2 ročne je pri pasívnych domoch nevyhnutnosť najúspornejších riešení aj navzdory vyšším nákladom na výstavbu. Ak sa rozhodnete pre bývanie v pasívnom dome, majte na pamäti, že bývate v objekte, ktorý je extrémne priateľský pre životné prostredie. Pretože Európska únia plánuje kvôli ochrane klímy do budúcnosti tlačiť v prípade výstavby nových domov na spĺňanie pasívneho štandardu, možno takéto bývanie nazvať aj „domom budúcnosti”.


Čo sa týka samotnej výstavby, dôležitá je orientácia. Najväčšia presklená fasáda musí byť orientovaná na juh tak, aby sa maximalizovali tepelné zisky zo slnka. Počas teplých dní je táto fasáda zatienená žalúziami, čím udržiava v dome príjemný chládok.


Dôležitá je hrubá izolácia a dom by mal byť vzduchotesný. Bonusom je z toho vyplývajúce vynikajúce odhlučnenie. Medzi riešenia patria napríklad trojsklá, izolačné dvere a kompaktnosť stavby. Súčiniteľ prechodu tepla stien musí byť menší ako 15 W/m2, v prípade okien vrátane rámov je to 85 W/m2. Vetranie sa zabezpečuje systémom rekuperácie energie.


Vďaka nemu je v dome aj bez vetrania automaticky udržiavaný čerstvý a zdravý vzduch, čo patrí medzi jednu z hlavných výhod pasívnych domov. Ďalším je cena za energie, mesačne sa pohybuje približne medzi 30 – 50 eurami.

Drahá záležitosť

Nevýhodou je vyššia cena za zložitejšie konštrukčné riešenia či drahšie, no ekologické materiály, ako sú napríklad ovčia vlna či penové sklo. Firmy, ktoré ponúkajú výstavbu pasívnych domov na kľúč, však proti tomu argumentujú nižšími nákladmi na pracovníkov pri výstavbe, nakoľko v novom pasívnom montovanom dome môžete bývať už za štyri mesiace.


Ak ste však stavebne a projektovo dobre znalý, pri svojpomocnej výstavbe sa môžete dostať s cenou aj omnoho nižšie než pri výstavbe štandardného domu. Usporiť môžete na svojpomocnom zaobstaraní dreva ako hlavného stavebného materiálu, či využitia hliny na omietky. No naprojektovanie domu, ktorý spĺňa prísne energetické štandardy je veľmi náročné.

Svojpomocná výstavba sa teda neodporúča. Na trhu však existuje množstvo firiem, ktoré predávajú pasívne montované domy za veľmi priaznivé ceny.


Na bungalov s rozlohou približne 50 m2 zastavanej plochy rátajte približne od 80-tisíc eur, na väčšiu stavbu so 100 m2 si pripravte

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.