19.10.2018, 00:11

Pasívne domy sú u nás hudba budúcnosti

Ekológia, vízia do budúcnosti, zdravé prostredie pre život a tiež extrémne nízka cena za energie. Taká je stručná charakteristika pasívnych alebo nulových domov. Ak sa s týmito hodnotami stotožňujete, nie je od veci pouvažovať o bývaní v pasívnom dome.

Pasívne domy sú u nás hudba budúcnosti
Zdroj: Dreamstime

Základnou charakteristikou takéhoto domu, ako uvádza portál energieprevas.sk, je spotreba energií nižšia než 15 kWh/m2 ročne. Extrémnym prípadom sú „nulové“ domy so spotrebou pod päť kWh/m2 ročne, prípadne aktívne domy, ktoré sú energeticky dokonca v pluse. Keďže si však vyžadujú mimoriadne vhodné podmienky a náročnejšie technické riešenia – v prípade aktívnych domov napríklad inštaláciu aspoň malej solárnej elektrárne – zatiaľ sa masovejšie nestavajú.

Charakteristika stavby

Základným rozdielom oproti nízkoenergetickým domom so spotrebou energie v intervale 15 až 50 kWh/m2 ročne je pri pasívnych domoch nevyhnutnosť najúspornejších riešení aj navzdory vyšším nákladom na výstavbu. Ak sa rozhodnete pre bývanie v pasívnom dome, majte na pamäti, že bývate v objekte, ktorý je extrémne priateľský pre životné prostredie. Pretože Európska únia plánuje kvôli ochrane klímy do budúcnosti tlačiť v prípade výstavby nových domov na spĺňanie pasívneho štandardu, možno takéto bývanie nazvať aj „domom budúcnosti”.


Čo sa týka samotnej výstavby, dôležitá je orientácia. Najväčšia presklená fasáda musí byť orientovaná na juh tak, aby sa maximalizovali tepelné zisky zo slnka. Počas teplých dní je táto fasáda zatienená žalúziami, čím udržiava v dome príjemný chládok.


Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.