07.11.2018, 00:00

Ako ísť do boja o podiel na majetku

Spoluvlastníctvo je vždy zdrojom problémov. Ako ich riešiť, aby medzi deťmi a rodičmi nezostalo na dlhé roky ticho? Aby sa súrodenci nerozhádali? A manželia nejatrili rany po rozvode?

Ako ísť do boja o podiel na majetku
Zdroj: Archív Julie Jungwirthovej

Rodičia sa už počas života rozhodnú rozdeliť byt, pôdu, ale aj hnuteľné veci, napríklad automobil, podiel v podniku medzi svoje deti. Aké situácie môžu vzniknúť a ako sa riešia v praxi, aby nebolo ukrátené ani jedno z detí? „Každý rodič by mal mať jasno v tom, čo chce delením svojho majetku dosiahnuť. Predovšetkým by mal zohľadniť, čo ktoré dieťa už od neho dostalo, čo chce dať tomu, kto sa o neho postará v chorobe a starobe. Pretože po ich smrti sa často súrodenci ako spoluvlastníci nevedia dohodnúť na veľkosti svojho podielu. Byt, dom, či pozemok sa stáva predmetom dlhoročných sporov. Vhodné a veľakrát aj potrebné je vyhľadať pomoc notára alebo advokáta," odporúča notár Pavol Dorič.

Starostlivosť detí
Právna úprava nepozná rozdiel medzi pomáhajúcim potomkom a potomkom, ktorý sa o rodiča nezaujíma. Najlepšie urobí rodič, ak spíše závet. V ňom odkáže väčšiu časť dedičstva dieťaťu, ktoré mu pomáha. Ďalšou možnosťou je, že na neho prevedie majetok už počas života darovacou zmluvou. Ten zo súrodencov, ktorý sa staral o rodičov, sa môže počas dedičského konania domáhať, aby sa mu to zohľadnilo aj v dedičskom podiele. Zákon však na túto situáciu nepamätá. Povedzme, že sa o rodiča staralo len jedno z troch detí. Po smrti rodiča počas dedičského konania sa to v zákonných dedičských podieloch nezohľadňuje.


Kameňom úrazu je, ak spolu žijú dvaja ľudia bez toho, aby uzatvorili manželstvo. Nadobúdajú majetok, platia spoločne účty. Akú dohodu by mali uzatvoriť aj pre prípad, že dôjde k sporom alebo k úmrtiu jedného z nich? Keďže u nás neexistuje iný podobný majetkový režim partnerov ako bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, v zásade platí, že ak neuzatvoria manželstvo, obaja nadobúdajú veci, či už hnuteľné alebo nehnuteľné, do podielového spoluvlastníctva. Preto je dobré, ak veci kupujú, majú doklady a prípadne podpíšu dohodu, kto čo nadobudol, kúpil alebo zaplatil. „

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.