12.11.2018, 00:00

Na napojenie celého domu potrebujete čerpadlo

Na polievanie záhrady vám postačuje vykopať studňu, z ktorej budete čerpať vodu ručne. Ak ju však chcete využívať v celej vašej domácnosti, musíte žiadať o stavebné povolenie. To je spojené s ďalšími poplatkami.

Na napojenie celého domu potrebujete čerpadlo
Zdroj: Dreamstime

1. Studňa bez technického zariadenia

Jednoduché zariadenie na vodu
Ak máte na svojom pozemku studňu, z ktorej čerpáte vodu ručne bez čerpadla, nepotrebujete na jej stavbu ani využívanie žiadne povolenia. Ale vlastníci by sa mali starať o jej ochranu, aby bola voda kvalitná. Tú im môžu skontrolovať napríklad regionálne úrady verejného zdravotníctva.

Množstvo vody a jej kvalita
Ak staviate domovú studňu, nepotrebujete hydrogeologický posudok. Môžu ho od vás žiadať v prípade, že na výstavbu potrebujete stavebné povolenie. Dôvodom sú napríklad hydrogeologické a hydrologické pomery v danej lokalite, napríklad nejaký zdroj znečistenia.

2. Studňa s čerpadlom

Kedy sa studňa považuje za stavbu
Studňa je vodnou stavbou vtedy, keď sa podzemné vody pre domácnosti ťahajú pomocou čerpadla. Odber však nesmie mať charakter všeobecného užívania vôd.


Povolenie na výstavbu
Ak má o vlastnú studňu s čerpadlom záujem fyzická osoba, musí žiadať obec o povolenie na jej výstavbu. Ak je žiadateľom právnická osoba, potom okresný úrad.

Stavba vodného zdroja
Obce, ako povoľujúce stavebné úrady, uvádzajú na svojich webových stránkach informácie o potrebných dokladoch, ktoré im musí žiadateľ predložiť. Na svojich stránkach zverejňujú aj samotné formuláre žiadostí.

Poplatky za vodné dielo
Pri studniach, ktoré sú súčasťou rodinných domov, sa platí na obecnom úrade správny poplatok 30 eur. Ak ide o studne pri bytových domoch a ostatných budovách, je to 50 eur. K tomu je potrebné prirátať aj kolaudačné rozhodnutie, teda 20 eur pri rodinných domoch a 30 eur pri ostatných domoch a budovách. Ďalšie poplatky sú spojené s vypracovaním a doložením potrebných príloh k žiadosti, ako sú projektová dokumentácia, hydrogeologický posudok či prípadné vyjadrenia správcov inžinierskych sietí.

Overte si, akú vodu v studni máte
Rozbor vodných zdrojov
Rozbor vykonáva Štátny veterinárny a potravinový ústav podľa požiadaviek zákazníka. Je možné urobiť akúkoľvek analýzu. Najčastejšie sa rozbor vody používa pri kolaudácii objektu, v ktorom bola naprojektovaná oficiálna studňa ako zdroj pitnej vody. Často sa však robí aj podľa individuálnej potreby, keď chce majiteľ studne poznať vodu, ktorú používa.

Kvalita čerpanej vody
Voda zo studne je závislá od viacerých faktorov. Studňa by sa nemala nachádzať v blízkosti žumpy septiku alebo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.