12.11.2018, 00:00

Na napojenie celého domu potrebujete čerpadlo

Na polievanie záhrady vám postačuje vykopať studňu, z ktorej budete čerpať vodu ručne. Ak ju však chcete využívať v celej vašej domácnosti, musíte žiadať o stavebné povolenie. To je spojené s ďalšími poplatkami.

Na napojenie celého domu potrebujete čerpadlo
Zdroj: Dreamstime

1. Studňa bez technického zariadenia

Jednoduché zariadenie na vodu
Ak máte na svojom pozemku studňu, z ktorej čerpáte vodu ručne bez čerpadla, nepotrebujete na jej stavbu ani využívanie žiadne povolenia. Ale vlastníci by sa mali starať o jej ochranu, aby bola voda kvalitná. Tú im môžu skontrolovať napríklad regionálne úrady verejného zdravotníctva.

Množstvo vody a jej kvalita
Ak staviate domovú studňu, nepotrebujete hydrogeologický posudok. Môžu ho od vás žiadať v prípade, že na výstavbu potrebujete stavebné povolenie. Dôvodom sú napríklad hydrogeologické a hydrologické pomery v danej lokalite, napríklad nejaký zdroj znečistenia.

2. Studňa s čerpadlom

Kedy sa studňa považuje za stavbu
Studňa je vodnou stavbou vtedy, keď sa podzemné vody pre domácnosti ťahajú pomocou čerpadla. Odber však nesmie mať charakter všeobecného užívania vôd.


Povolenie na výstavbu
Ak má o vlastnú studňu s čerpadlom záujem fyzická osoba, musí žiadať obec o povolenie na jej výstavbu. Ak je žiadateľom právnická osoba, potom okresný úrad.

Stavba vodného

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.