19.11.2018, 00:00

Pri predaji lesa rešpektujte zákony

Zdedili ste kúsok lesa a lúky v hore po starých rodičoch? A myslíte si, aký lukratívny obchod urobíte, ak ich predáte? Odpoveď znie: nie vždy.

Pri predaji lesa rešpektujte zákony
Zdroj: Švédsky lesnícky výskumný ústav

Pri predaji poľnohospodárskych a lesných pozemkov treba vždy postupovať podľa zákona o zamedzení drobenia pozemkov. Rozhodnutím súdu alebo dedičským konaním nemôže vzniknúť parcela alebo spoluvlastnícky podiel vo výmere menšej ako päťtisíc štvorcových metrov, ak ide o lesný pozemok. „V prípade, ak sa predáva spoluvlastnícky podiel na spoločnom lesnom pozemku, si treba dať pozor aj na povinnosť ponúknuť svoj podiel spoločenstvu,“ radí Michal Ružek z realitnej kancelárie Mitan.

Ak parcela nie je v katastri vedená ako lesný pozemok, ale ako orná pôda, chmeľnica, vinica, ovocný sad alebo trvalý trávnatý porast, medzi ktoré patria aj lúky a háje, postupuje sa pri predaji podľa zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskej pôdy. Zákon z roku 2014 ukladá kupujúcemu i predávajúcemu množstvo povinností. „Spomeniem napríklad nezmyselnú povinnosť postupne dvakrát zverejniť ponuku na internetovom portáli ministerstva pôdohospodárstva. Raz sa tu uverejní ponuka verejne len pre susedné obce a druhýkrát pre celé Slovensko. Dodnes nik nechápe, ako si predstavoval tvorca zákona ohraničiť v prvom kole obsah internetu na ,susedné obce‘. Na zverejnenie a aj na prihlásenie na ministerskom portáli musíte mať občiansky preukaz s čipom,“ dodáva Ružek.


Lesy, lúky a háje sa predávajú oveľa menej ako byty či domy. A ich cena je vo väčšine prípadov aj nižšia ako ostatných nehnuteľností. Hodnotu lesného pozemku a porastu stanovuje znalec. „Cena lesov, trvalo trávnatých porastov, sa stanovuje individuálne podľa lokality. Samozrejme, rastie, ak sú v blízkosti atraktívneho územia, ktoré má rozvojový potenciál,“ vysvetľuje Martin Lazík, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk. Klasické lesné plochy sa predávajú od 0,15 eura po 0,40 eura za štvorcový meter. Závisí to od skladby lesa, možnosti hospodárskeho využitia a dostupnosti. Samozrejme, v ponuke sú aj lesné pozemky, kde je cena niekoľkonásobne vyššia. „Napríklad za 12 eur za štvorcový meter, ale aj drahšie. Cena sa mení aj výmerou. Čím väčšia časť sa predá

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.