19.11.2018, 00:00

Pri predaji lesa rešpektujte zákony

Zdedili ste kúsok lesa a lúky v hore po starých rodičoch? A myslíte si, aký lukratívny obchod urobíte, ak ich predáte? Odpoveď znie: nie vždy.

Pri predaji lesa rešpektujte zákony
Zdroj: Švédsky lesnícky výskumný ústav

Pri predaji poľnohospodárskych a lesných pozemkov treba vždy postupovať podľa zákona o zamedzení drobenia pozemkov. Rozhodnutím súdu alebo dedičským konaním nemôže vzniknúť parcela alebo spoluvlastnícky podiel vo výmere menšej ako päťtisíc štvorcových metrov, ak ide o lesný pozemok. „V prípade, ak sa predáva spoluvlastnícky podiel na spoločnom lesnom pozemku, si treba dať pozor aj na povinnosť ponúknuť svoj podiel spoločenstvu,“ radí Michal Ružek z realitnej kancelárie Mitan.

Ak parcela nie je v katastri vedená ako lesný pozemok, ale ako orná pôda, chmeľnica, vinica, ovocný sad alebo trvalý trávnatý porast, medzi ktoré patria aj lúky a háje, postupuje sa pri predaji podľa zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskej pôdy. Zákon z roku 2014 ukladá kupujúcemu i predávajúcemu množstvo povinností. „Spomeniem napríklad nezmyselnú povinnosť postupne dvakrát zverejniť ponuku na internetovom por

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.