19.11.2018, 00:09

Podiely môže kúpiť aj spoločenstvo

Na Slovensku je polovica lesov súkromných. Čo ťaží vlastníkov v spoločenstvách, vysvetľuje Juraj Vanko, podpredseda Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov.

les, drevo, ťažba dreva
Zdroj: Dreamstime

Aj v súkromných lesoch sa predáva drevo, kupujú porasty. Podľa akých kritérií?
Súkromník alebo celé spoločenstvo musí hospodáriť podľa zákona o lesoch. Znamená to mať vypracovaný program starostlivosti o lesy, ktorý predpisuje, čo vo svojom lese majú robiť. Čo môžu ťažiť, ale nielen ťažiť, kde majú čo vysadiť, kde majú urobiť prerezávku mladého porastu, ako sa o les starať, aby bol zdravý a pekný a prinášal všetkým úžitok. V rámcoch daných zákonom o lesoch sa vlastník môže pohybovať na svojom majetku úplne komfortne a bez problémov. So starostlivosťou o les potom súvisí aj ťažba a predaj dreva.

Určite každý vlastník chce mať z lesa aj finančný úžitok. Môže predať osobitne pozemok, drevinu, porasty. Od čoho sa odvíja ich cena?
Čo sa týka cien, je to komplikovaný problém. Cena lesa pozostáva z dvoch zložiek – z ceny pôdy a ceny vlastných porastov. Ak chce vlastník niečo predať, musí si nechať vypracovať znalecký posudok od znalca z oblasti lesného hospodárstva. Vyjde mu jednotková cena za štvorcový meter alebo za hektár. Ceny lesnej pôdy sú veľmi nízke, pohybujú sa rádovo v niekoľkých desatinách eur za štvorcový meter. Pri porastoch záleží na tom, či sú stromy zanedbané alebo zdravé. Pokiaľ ide o starý porast, kde je zásoba dreva veľká, tvorí podstatnú zložku ceny pozemku. A potom to vidno aj na cene za predaj, ktorá je vyššia.

V apríli bola prijatá novela zákona o pozemkových spoločenstvách. Vyriešila niektoré známe problémy vlastníkov, ale aj administratívne postupy pri ich fungovaní. Nové boli dve zmeny, ktoré sú pre nich zásadné.
Spoločenstvo ako také nesmelo vykupovať podiely svojich spoločníkov. To zákon vyslovene zakazoval. Zdalo sa nám to nelogické a nešťastné. Mnohí členovia nemajú peniaze na to, aby podiely kupovali, a mohlo sa tak stať, že sa dostanú do rúk ľudí, ktorí majú špekulatívne dôvody. Takže sa nám podarilo presvedčiť partnerov na ministerstve, aby spoločenstvo, ak má peniaze, lebo zvyčajne nejaké peniaze naakumulované má, ich použilo na nákup podielov, a tým sa stávajú vlastníctvom všetkých ostatných členov spoločenstva.

To je jedna zmena. Súčasne zákon hovorí, že spoločenstvo nesmie takouto kúpou získať nadpolovičnú väčšinu podielov, aby malo rozhodujúce slovo pri rozhodovaní celého spoločenstva. Aby sa tak nestalo, v zákone je klauzula, že hlasy, ktoré spoločenstvo odkúpením podielov získalo, sa berú, akoby neexistovali. Hlasovacie právo majú skutočne len fyzické osoby, spoluvlastníci. To je najdôležitejšia zmena, čo sa týka vlastníctva.

Zákon niektoré sporné veci rieši, ale čo myslenie ľudí? Mení sa vo vzťahu k lesom?
Nie. Ani tridsať rokov po zmene spoločenských pomerov u nás ľudia stále nechápu, že nie sú všetky lesy štátne, že mnohé sú súkromné. Hovoria si, veď všetko je štátne, môžeme si v nich robiť, čo chceme. To nie je pravda. Zákon umožňuje verejnosti aj do súkromných lesov chodiť, športovať v nich, ale sú veci, ktoré treba rešpektovať. Tak ako v prípade vlastníctva iných vecí, pozemkov či nehnuteľností.

Hovorili ste o problémoch vlastníkov v oblastiach, kde je viac chránených území.
Stále sa nám totiž nepodarilo presvedčiť našich partnerov z ministerstva životného prostredia, že obyvatelia vidieka, vlastníci pasienkov, lúk a polí v chránených územiach sú ich dôležitými partnermi pri presadzovaní cieľov ochrany

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.