19.11.2018, 00:09

Podiely môže kúpiť aj spoločenstvo

Na Slovensku je polovica lesov súkromných. Čo ťaží vlastníkov v spoločenstvách, vysvetľuje Juraj Vanko, podpredseda Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov.

les, drevo, ťažba dreva
Zdroj: Dreamstime

Aj v súkromných lesoch sa predáva drevo, kupujú porasty. Podľa akých kritérií?
Súkromník alebo celé spoločenstvo musí hospodáriť podľa zákona o lesoch. Znamená to mať vypracovaný program starostlivosti o lesy, ktorý predpisuje, čo vo svojom lese majú robiť. Čo môžu ťažiť, ale nielen ťažiť, kde majú čo vysadiť, kde majú urobiť prerezávku mladého porastu, ako sa o les starať, aby bol zdravý a pekný a prinášal všetkým úžitok. V rámcoch daných zákonom o lesoch sa vlastník môže pohybovať na svojom majetku úplne komfortne a bez problémov. So starostlivosťou o les potom súvisí aj ťažba a predaj dreva.

Určite každý vlastník chce mať z lesa aj finančný úžitok. Môže predať osobitne pozemok, drevinu, porasty. Od čoho sa odvíja ich cena?
Čo sa týka cien, je to komplikovaný problém. Cena lesa pozostáva z dvoch zložiek – z ceny pôdy a ceny vlastných porastov. Ak chce vlastník niečo predať, musí si nechať vypracovať znalecký posudok od znalca z oblasti lesného hospodárstva. Vyjde mu jednotková cena za štvorcový meter alebo za hektár. Ceny lesnej pôdy sú veľmi nízke, pohybujú sa rádovo v niekoľkých desatinách eur za štvorcový meter. Pri porastoch záleží na tom, či sú stromy zanedbané alebo zdravé. Pokiaľ ide o starý porast, kde je zásoba dreva veľká, tvorí podstatnú zložku ceny pozemku. A potom to vidno aj na cene za predaj, ktorá je vyššia.

V apríli bola prijatá novela zákona o pozemkových spoločenstvách. Vyriešila niektoré známe problémy vlastníkov, ale aj administratívne postup

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.