04.12.2018, 00:00

Spor o sochu na Dukle čaká na krajský súd

Poriadny zmätok, ktorý trvá už takmer 70 rokov. To je zrejme najvýstižnejšie pomenovanie pre stav súsošia umiestneného v Duklianskom priesmyku.

Spor o sochu na Dukle čaká na krajský súd
Zdroj: VHÚ

Zásadné spory o autorské diela sú na Slovensku pomerne zriedkavé. Jeden taký sa vedie v súčasnosti o umiestnenie sochy na pamätníku na Dukle. Práve na Dukle sa odohrávali najkrvavejšie boje druhej svetovej vojny na našom území.


Podstata konfliktu
Vojenský historický ústav sa rozhodol premiestniť sochu od akademického sochára Jána Kulicha z podstavca na súsoší v Duklianskom priesmyku z veľkého podstavca do vestibulu vyhliadkovej veže, čo sa nepáčilo autorovým dedičom. Tvrdia, že rozhodnutie porušilo ich autorské práva, a ústav dali na súd. Súd zatiaľ neprávoplatným rozsudkom rozhodol v prospech dedičov. Proti rozhodnutiu okresného súdu sa ústav odvolal. Právoplatné rozhodnutie krajského súdu sa očakáva v priebehu budúceho roka.


História súsošia na Dukle je mimoriadne komplikovaná a poznačená ideologickými zásahmi moci. Pôvodne bola na pamätníku inštalovaná socha československého vojaka od Jana Vítka. Komunisti ju nahradili ideologicky vyhovujúcejšou sochou dievčaťa podávajúceho kyticu kvetov sovietskemu vojakovi. Ani táto socha však pre komunistov dostatočne nevyjadrovala revolučnú podstatu socializmu. Nahradili ju Kulichovou sochou Žalujem. Práve kvôli jej presunu sa v súčasnosti vedie spor.


„Dedičia akademického sochára Jána Kulicha podali žalobu podľa autorského zákona tvrdiac, že dielo Žalujem bolo z pamätníka na Dukle z verejného priestranstva premiestnené do vestibulu vyhliadkovej veže na Dukle neoprávnene a bez ich súhlasu,“ vysvetľuje skutkový stav advokát Ústavu Martin Staroň. „Podľa dedičov pritom oni ako dedičia mali udeliť súhlas s jeho premiestnením,“ dodáva Staroň.


Sporné autorské práva
Podľa dedičov pochybil Vojenský historický ústav. Bez súhlasu autora alebo dedičov nakladal s dielom inak, ako bolo pôvodne určené, čím porušil autorský zákon. „Odstránením súsošia Žalujem zničili spojené dielo a hodnoty sochársko-architektonickej syntézy, pričom znevážili súsošie nevhodným umiestnením do stiesnených priestorov vestibulu vyhliadkovej veže,“ tvrdí Mária Molčanová, ktorá reprezentuje dedičov sochára Kulicha.


Súhlasné stanovisko si Ústav žiadal od kdekoho, ale od autora diela nie,“ uvádza Molčanová. Okresný súd sa s argumentáciou Kulichových potomkov stotožnil. „Žalovaný je povinný uviesť dielo do predošlého stavu umiestnením na Pamätník československého armádneho zboru,“ znelo v apríli rozhodnutie prvostupňového súdu. Voči tomuto rozsudku sa Ústav odvolal na Krajský súd v Bratislave, aby rozhodol,“ vysvetľuje Staroň.


Komplikované dedičské vzťahy
Podľa práva duševného vlastníctva autorom diela môže byť vždy iba živý človek, nikdy nie právnická osoba. Autorské práva je však potrebné rozlišovať od vlastníckych práv k dielu. „Ak autor dielo napríklad predá alebo daruje niekomu inému, prestáva byť vlastníkom diela, ale autorské práva zostávajú nedotknuté,“ vysvetľuje Leo T. Vojčík z advokátskej kancelárie Vojčík & Partners. Dokazovanie autorských a vlastníckych práv za života tvorcu je náročné, po jeho smrti je to však sizyfovská práca. Po smr

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.