Zásadné spory o autorské diela sú na Slovensku pomerne zriedkavé. Jeden taký sa vedie v súčasnosti o umiestnenie sochy na pamätníku na Dukle. Práve na Dukle sa odohrávali najkrvavejšie boje druhej svetovej vojny na našom území.
Podstata konfliktu
Vojenský historický ústav sa rozhodol premiestniť sochu od akademického sochára Jána Kulicha z podstavca na súsoší v Duklianskom priesmyku z veľkého podstavca do vestibulu vyhliadkovej veže, čo sa nepáčilo autorovým dedičom. Tvrdia, že rozhodnutie porušilo ich autorské práva, a ústav dali na súd. Súd zatiaľ neprávoplatným rozsudkom rozhodol v prospech dedičov. Proti rozhodnutiu okresného súdu sa ústav odvolal. Právoplatné rozhodnutie krajského súdu sa očakáva v priebehu budúceho roka.
História súsošia na Dukle je mimoriadne komplikovaná a poznačená ideologickými zásahmi moci. Pôvodne bola na pamätníku inštalovaná socha československého vojaka od Jana Vítka. Komunisti ju nahradili ideologicky vyhovujúcejšou sochou dievčaťa podávajúceho kyticu kvetov sovietskemu vojakovi. Ani táto socha však pre komunistov dostatočne nevyjadrovala revolučnú podstatu socializmu. Nahradili ju Kulichovou sochou Žalujem. Práve kvôli jej presunu sa v súčasnosti vedie spor.
„Dedičia akademického sochára Jána Kulicha podali žalobu podľa autorského zákona tvrdiac, že dielo Žalujem bolo z pamätníka na Dukle z verejného priestranstva premiestnené do vest...
Zostáva vám 85% na dočítanie.