04.12.2018, 00:00

Spor o sochu na Dukle čaká na krajský súd

Poriadny zmätok, ktorý trvá už takmer 70 rokov. To je zrejme najvýstižnejšie pomenovanie pre stav súsošia umiestneného v Duklianskom priesmyku.

Spor o sochu na Dukle čaká na krajský súd
Zdroj: VHÚ

Zásadné spory o autorské diela sú na Slovensku pomerne zriedkavé. Jeden taký sa vedie v súčasnosti o umiestnenie sochy na pamätníku na Dukle. Práve na Dukle sa odohrávali najkrvavejšie boje druhej svetovej vojny na našom území.


Podstata konfliktu
Vojenský historický ústav sa rozhodol premiestniť sochu od akademického sochára Jána Kulicha z podstavca na súsoší v Duklianskom priesmyku z veľkého podstavca do vestibulu vyhliadkovej veže, čo sa nepáčilo autorovým dedičom. Tvrdia, že rozhodnutie porušilo ich autorské práva, a ústav dali na súd. Súd zatiaľ neprávoplatným rozsudkom rozhodol v prospech dedičov. Proti rozhodnutiu okresného súdu sa ústav odvolal. Právoplatné rozhodnutie krajského súdu sa očakáva v priebehu budúceho roka.


História súsošia na Dukle je mimoriadne komplikovaná a poznačená ideologickými zásahmi moci. Pôvodne bola na pamätníku inštalovaná socha československého vojaka od Jana Vítka. Komunisti ju nahradili ideologicky vyhovujúcejšou sochou dievčaťa podávajúceho kyticu kvetov sovietskemu vojakovi. Ani táto socha však pre komunistov dostatočne nevyjadrovala revolučnú podstatu socializmu. Nahradili ju Kulichovou sochou Žalujem. Práve kvôli jej presunu sa v súčasnosti vedie spor.


„Dedičia akademického sochára Jána Kulicha podali žalobu podľa autorského zákona tvrdiac, že dielo Žalujem bolo z pamätníka na Dukle z ve

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.