08.01.2019, 00:00

Ako si môžete znížiť základ dane

V tomto roku môžu fyzické osoby – podnikatelia komunikovať s Finančnou správou už len elektronicky. Na papierové podanie sa už nebude prihliadať. Znamená to, že do termínu 31. 1. musia elektronicky podať aj daňové priznania z motorových vozidiel a prvý apríl je posledný termín na podanie dane z príjmov.

Ako si môžete znížiť základ dane
Zdroj: Pavol Funtál

Odpovedá Ivana Skokanová z Finančnej správy

1. Lehota na podanie
Eseročka má zdaňovacie obdobie hospodársky rok od 1. novembra 2017 do 31. októbra 2018. Lehotu na podanie daňového priznania má do 31. januára 2019. Na ktorom tlačive má podať daňové priznanie?
Ministerstvo financií vydalo nový vzor daňového priznania k dani z príjmov právnickej osoby. Vzory tlačív sa použijú pri podávaní priznaní u daňovníkov, ktorým posledný deň lehoty na podanie uplynul najneskôr 31. decembra 2018, pričom opatrenie nadobúda účinnosť 1. januára 2019. Ak teda eseročke uplynie posledný deň lehoty na podanie daňového priznania 31. januára 2019, priznanie za zdaňovacie obdobie hospodárskeho roka od 1. novembra 2017 do 31. októbra 2018 je spoločnosť povinná podať už na novom vzore, najskôr však 1. januára 2019.

2. Dodatočné daňové priznanie
Som živnostník, platiteľ dane z pridanej hodnoty a v máji 2018 som kúpil od iného platiteľa dane v tuzemsku tovar, z ktorého som si v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie máj 2018 uplatnil odpočítanie dane. Na začiatku júla 2018 som vrátil tovar dodávateľovi späť ako reklamáciu a v júli 2018 som od neho dostal dobropis za vrátený tovar. Som povinný podať dodatočné daňové priznanie za máj 2018? Ak áno, v ktorom riadku uvediem údaje z tohto dobropisu?
Nie, opravu odpočítanej dane urobíte v zdaňovacom období, v ktorom ste dostali doklad o oprave základu dane (§ 53 zákona o DPH), teda za zdaňovacie obdobie júl 2018, a opravu odpočítanej dane uvediete v riadku 28 (so znamienkom plus) daňového priznania.

3. Príjem z nehnuteľnosti
Sme slovenská zdaniteľná osoba – neplatiteľ DPH –, ktorá sa zaoberá predajom tovaru v tuzemsku. Okrem toho prenajímame aj časť nehnuteľnosti v tuzemsku. Zahŕňame do obratu aj 49 790 eur na účely registrácie podľa § 4 zákona o dani z príjmov aj príjem z prenájmu nehnuteľnosti, ktorý je oslobodený od dane podľa § 38 zákona o dani z pridanej hodnoty?
Áno. Slovenská zdaniteľná osoba zahŕňa do obratu 49 790 eur na účely registrácie podľa § 4 zákona o dani z príjmov príjem z predaja tovaru v tuzemsku a aj príjem z prenájmu časti nehnuteľnosti v tuzemsku.

4. Objednanie tovaru
Sme obchodná spoločnosť, platitelia dane z príjmov. Objednali sme si u dopravcu prepravu tovaru z Košíc do Žiliny. Dopravca počas prepravy tovar zničil. Máme mu fakturovať náhradu škody – cenu tovaru aj s daňou?
Nie. Náhrada škody za zničený tovar nie je predmetom dane.

Odpovedá Veronika Solíková, Účtovná jednotka

5. Zníženie daní
Aj v tomto roku si podnikatelia a živnostníci môžu znížiť daň z príjmov o nezdaniteľné časti základu dane. Ako a o koľko?
Nezdaniteľná časť základu dane predstavuje daňové zvýhodnenie, takzvanú odpočítateľnú položku, o ktorú si môžete znížiť základ dane. Výsledkom je teda nižšia daň z príjmov. Nie každý si môže automaticky uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane. Výška je limitovaná a niektoré nezdaniteľné časti sa odvíjajú od životného minima platného k 1. januáru. Základ dane alebo čiastkový základ dane si môžu znížiť tí, ktorí mali príjem zo závislej činnosti – zo zamestnania, z podnikania – napríklad zo živnosti, z inej samostatnej zárobkovej činnosti, napríklad z vytvorenia diela.

6. Možnosti uplatnenia
Kto si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane?
Nezdaniteľné časti základu dane si môžu uplatniť len fyzické osoby, ktoré mali aktívne príjmy. Fyzické osoby, ktoré mali pasívne príjmy, ako je napríklad príjem z prenájmu nehnuteľností a podobne, si nemôžu základ dane znížiť. Odpočítateľnú položku si môžete uplatniť: na daňovníka, na manžela – manželku, na príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie a na doplnkové dôchodkové sporenie v zahraničí rovnakého alebo porovnateľného druhu (III. pilier), na úhrady spojené s kúpeľnou starostlivosťou. Výšku nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka a manželku, respektíve manžela ovplyvňuje životné minimum. Na tento rok je 205,07 eura mesačne.

7. Výška dane
Podľa čoho zistím

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.