08.01.2019, 00:00

Ako si môžete znížiť základ dane

V tomto roku môžu fyzické osoby – podnikatelia komunikovať s Finančnou správou už len elektronicky. Na papierové podanie sa už nebude prihliadať. Znamená to, že do termínu 31. 1. musia elektronicky podať aj daňové priznania z motorových vozidiel a prvý apríl je posledný termín na podanie dane z príjmov.

Ako si môžete znížiť základ dane
Zdroj: Pavol Funtál

Odpovedá Ivana Skokanová z Finančnej správy

1. Lehota na podanie
Eseročka má zdaňovacie obdobie hospodársky rok od 1. novembra 2017 do 31. októbra 2018. Lehotu na podanie daňového priznania má do 31. januára 2019. Na ktorom tlačive má podať daňové priznanie?
Ministerstvo financií vydalo nový vzor daňového priznania k dani z príjmov právnickej osoby. Vzory tlačív sa použijú pri podávaní priznaní u daňovníkov, ktorým posledný deň lehoty na podanie uplynul najneskôr 31. decembra 2018, pričom opatrenie nadobúda účinnosť 1. januára 2019. Ak teda eseročke uplynie posledný deň lehoty na podanie daňového priznania 31. januára 2019, priznanie za zdaňovacie obdobie hospodárskeho roka od 1. novembra 2017 do 31. októbra 2018 je spoločnosť povinná podať už na novom vzore, najskôr však 1. januára 2019.

2. Dodatočné daňové priznanie
Som živnostník, platiteľ dane z pridanej hodnoty a v máji 2018 som kúpil od iného platiteľa dane v tuzemsku tovar, z ktorého som si v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie máj 2018 uplatnil odpočítanie dane. Na začiatku júla 2018 som vrátil tovar dodávateľovi späť ako reklamáciu a v júli 2018 som od neho dostal dobropis za vrátený tovar. Som povinný podať dodatočné daňové priznanie za máj 2018? Ak áno, v ktorom riadku uvediem údaje z tohto dobropisu?
Nie, opravu odpočítanej dane urobíte v zdaňovacom období, v ktorom ste dostali doklad o oprave základu dane (§ 53 zákona o DPH), teda za zdaňovacie obdobie júl 2018, a opravu odpočítanej dane uvediete v riadku 28 (so znamienkom plus) daňového priznania.

3. Príjem z nehnuteľnosti
Sme slovenská zdaniteľná osoba – neplatiteľ DPH –, ktorá sa zaoberá predajom tovaru v tuzemsku. Okrem toho prenajímame aj časť nehnuteľnosti v tuzemsku. Zahŕňame do obratu aj 49 790 eur na účely registrácie podľa § 4 zákona o dani z príjmov aj príjem z prenájmu nehnuteľnosti, ktorý je oslobodený od dane podľa § 38 zákona o dani z pridanej hodnoty?
Áno. Slovenská zdaniteľná osoba zahŕňa do obratu 49 790 eur na účely registrácie podľa § 4 zákona o dani z príjmov príjem z predaja tovaru v tuzemsku a aj príjem z prenájmu časti nehnuteľnosti v tuzemsku.

4. Objednanie tovaru
Sme obchodná spoločnosť, platitelia dane z príjmov. Objednali sme si u dopravcu prepravu tovaru z Košíc do Žiliny. Dopravca počas prepravy tovar zničil. Máme mu fakturovať náhradu škody – cenu tovaru aj s daňou?

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.